Airija gali pasiskolinti keletą dešimčių milijardų eurų

Airijos centrinio banko vadovas Patrickas Honohanas, kalbėdamas per valstybinę radijo stotį RTE, neatmetė galimybės, kad šalis paprašys Europos Komisijos, Europos centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suteikti jai iš fondo nenumatytiems atvejams stambią paskolą, siekiančią "kelias dešimtis milijardų eurų".

P. Honohanas tikisi, kad "paskola bus suteikta ir panaudota, esant būtinybei", pažymi "Bloomberg". Metinės paskolos palūkanos gali siekti maždaug 5 proc., pareiškė Airijos centrinio banko vadovas.

Airijos gelbėjimo planas, kurį ruošė ES, jau parengtas. Pirmieji šios paramos gavėjai bus bankai, trečiadienį praneša "The Wall Street Journal", o štai šalies vyriausybę dar teks įtikinti priimti finansinės paramos paketą.

ES ir TVF oficialiųjų atstovų grupė atvyksta į Airiją pradėti derybų dėl šalies finansinių poreikių. Airija jau paskelbė, kad bankams bus skirta 50 mlrd. eurų parama. Šios lėšos turėtų padengti nuostolius, kurių bankai patyrė dėl "blogų" hipotekos paskolų. ES atstovai, tarp jų keletas ECB atstovų, vadina šią sumą nepakankama.

Apskritai ES turi galimybių padėti Airijos ekonomikai: dar gegužę ES ir TVF sukūrė specialųjį 750 mlrd. eurų vertės paramos fondą. ES atstovų būgštavimai suprantami: Airijos problemos gali paskatinti didinti kitų šalių, pavyzdžiui, Portugalijos ir Ispanijos, valstybės obligacijų palūkanas.

Ir vis dėlto fondo sukūrėjai neatsižvelgė į vieną dalyką: jie nenutarė, ką daryti su ekonomikomis, kurios šios paramos neprašys. Airija visomis išgalėmis stengiasi išvengti stambios paramos, nes tai būtų tolygu pripažinti, kad šalies biudžeto politika buvusi neteisinga.

Viena iš paramos paketo išdavimo sąlygų bus reikalavimas didinti mokesčius už korporacijų pajamas, o to šalis norėtų išvengti. Tuo pačiu mažesnės sumos gali nepakakti investuotojams įtikinti euro zonos šalių stabilumu. 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/airija-gali-pasiskolinti-keleta-desimciu-milijardu-euru-1799.html