D. Grybauskaitė kaltina kaimynus dėl AE saugumo, šie atsikerta

Branduolinio saugumo viršūnių susitikimo Seule išvakarėse Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pažėrė kaltinimų Rusijai ir Baltarusijai dėl jų ketinamų statyti atominių elektrinių saugumo, tačiau tų šalių atstovai atsikirto, kad pati Lietuva vengia dalykiško dialogo.

„Naujieji branduoliniai projektai Kaliningrade ir Baltarusijoje, o pastarasis tik už 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus, planuojami be tinkamo jų saugumo įvertinimo, neužtikrinant skaidrumo ir nesidalijant informacija“, - sakė D. Grybauskaitė sekmadienį interviu Pietų Korėjos dienraščiui "The Korea Herald".

„Kadangi branduolinėms nelaimėms neegzistuoja sienų, mes raginame kitas valstybes dalyvauti kuriant pasitikėjimą, atliekant tvarkumo bandymus, tinkamai įvertinant poveikį aplinkai ir, kas yra visų svarbiausia, dalijantis informacija ir pateikiant atsakymus į visus klausimus“, - sakė D. Grybauskaitė.

Tačiau Rusijos ir Baltarusijos ambasados Pietų Korėjoje atmetė Lietuvos vadovės kaltinimus.

Rusijos ambasada pareiškė, kad atlikti visi reikiami Karaliaučiaus srityje statomos Baltijos AE saugumo patikrinimai ir poveikio aplinkai įvertinimas, o ta informacija pasidalinta su kaimyninėmis valstybėmis.

"Deja, tik viena valstybė - Lietuva - atsisako priimti Rusijos pasiūlymą surengti oficialiai dvišales konsultacijas dėl Baltijos AE poveikio aplinkai įvertinimo. Rusija dalyvauja ir griežtai įgyvendina visas tarptautines branduolinio saugumo ir radiacinės saugos konvencijas", - pareiškė Rusijos ambasada.

Be to, ji nurodė, kad Lietuva atsisakė derybų su Rusija dėl Visagino atominės elektrinės projekto.

Baltarusijos ambasadorė Natalija Žylevič pareiškė, kad jos šalis yra prisijungusi prie visų reikiamų tarptautinių sutarčių, o jos veiklą tikrina Tarptautinė atominės energetikos agentūra TATENA.

"Baltarusija išgyveno Černobylį. Baltarusiai labai gerai žino, ką reiškia branduolinė nelaimė. Būtent todėl Baltarusijoje statomos atominės elektrinės saugumas Baltarusijos vyriausybei yra visų svarbiausia dalykas", - teigia ambasadorė N. Žylevič.

Be kita ko, D. Grybauskaitė dar pareiškė, kad Lietuva siekia įkurti regioninį branduolinio saugumo centrą, kuris padėtų keistis geriausia patirtimi ir kovotų su branduolinių medžiagų kontrabanda.

Branduolinio saugumo viršūnių susitikimas kovo 26-27 dienomis vyksta Pietų Korėjos sostinėje Seule.

Daugiau kaip 50-ties valstybių vadovai ir tarptautinių organizacijų atstovai svarsto, kaip sutelktomis pastangomis užtikrinti branduolinį saugumą, kad pasaulyje plačiai naudojamos branduolinės medžiagos nepatektų į kontrabandininkų ir teroristų rankas.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/d-grybauskaite-kaltina-kaimynus-del-ae-saugumo-sie-atsikerta-23087.html