Turtingiausi euro zonos gyventojai

Gilėjant euro zonos krizei daugelis eilinių piliečių pajautė vyriausybių taikomų taupymo priemonių poveikį. Tačiau krizės apgaubtoje Europoje taip pat gyvena ne vienas itin turtingas asmuo, kurio asmeninis turtas nuolat auga.

Nors Ispanijai netrukus gali prireikti finansinės paramos, vienas iš šios šalies gyventojų neseniai tapo turtingiausiu žmogumi euro zonoje. Jo turtas, itin turtingų asmenų stebėjimo agentūros „Wealth-X“ duomenimis, pasiekė 40,2 mlrd. JAV dolerių. Dar keturi turtingiausi euro zonos asmenys yra prancūzai, o bendras jų turtas siekia 72,7 mlrd. JAV dolerių.

Nenuostabu, kad vis dažniau girdimi raginimai apmokestinti turtingiausius euro zonos gyventojus. Naujasis Prancūzijos prezidentas Francois Hollande padvigubino mokesčius tiems, kurių bendro turto vertė viršija 4 mln. eurų. Vokietijoje svarstomas naujasis planas, pagal kurį turtingieji šalies gyventojai skolina pinigus vyriausybei, o vėliau juos atgauna su palūkanomis.

Portalas CNBC siūlo susipažinti su turtingiausiais euro zonos gyventojais ir pamatyti, kaip jiems pavyko tai pasiekti.

10-9 Bertholdas ir Theo jaunesnysis Albrechtai, Vokietija

Bendras turtas – abu po 11,2 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – prekybos centrų tinklas „Aldi Nord“

Bertholdas ir Theo jaunesnysis Albrechtai paveldėjo Vokietijos nuolaidų prekybos centrų tinklą „Aldi Nord“ iš savo mirusių tėvo Theo Albrechto. Visuomenėje labai mažai žinoma apie brolius, kurie yra tokie pat paslaptingi kaip ir jų tėtis bei dėdė. 61-erių Theo jaunesnysis turi vieną vaiką, Bertholdas – penkis. Abu broliai yra „Aldi Nord“ prižiūrėtojų tarybos nariai.

Šaltinis - Scanpix

8. Serge‘as Dassaultas, Prancūzija

Bendras turtas – 11,5 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – „Dassault Group“, aviacija

Serge‘as Dassaultas užima valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus pareigas bendrovėje „Dassault Group“, kompanijų grupėje, į kurią įeina lėktuvų gamintoja „Dassault Aviation“ ir konservatyvių pažiūrų dienraštis „Le Figaro“. Šią grupę jis paveldėjo iš savo tėvo Marcelio Dassaulto.

S. Dassaultas yra Prancūzijos konservatyvios Populiariojo judėjimo sąjungos (UMP) partijos narys ir buvęs Paryžiaus priemiesčio meras. Per paskutinius šalies prezidento rinkimus jis aktyviai rėmė Nicolas Sarkozy kandidatūrą. Tačiau rinkimus laimėjęs socialistų kandidatas F. Hollande‘as atsisakė duoti interviu žurnalistams iš S. Dassaulto valdomo dienraščio.

Šiais metais S. Dassaulto aviacijos bendrovė laimėjo prieš konsorciumą „Eurofighter“, kai Indija pasirinko „Dassault Aviation“ gaminamus naikintuvus „Rafale“. Azijos milžinė užsisakė 126 šio modelio naikintuvus, o bendra sandorio suma siekė 10 mlrd. JAV dolerių.

Šaltinis - Scanpix

7. Leonardo Del Vecchio, Italija

Bendras turtas – 13,6 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – akiniai nuo saulės „Luxottica“

Antras turtingiausias Italijos žmogus Leonardo Del Vecchio yra prabangių ir sportinių akinių lyderės „Luxottica Group“ įkūrėjas bei valdybos pirmininkas. „Luxottica“ priklauso daug gerai žinomų prekės ženklų, tokių kaip „Ray-Ban“ ir „Oakley“. Be to grupė turi pasirašiusi susitarimus su „Chanel“, „Prada“ ir kita žinomais mados namais. Grupei priklauso 7,1 tūkst. akinių nuo saulės parduotuvių visame pasaulyje.

1935 metais Milane skurdžiai gyvenančioje šeimoje gimęs L. Del Vecchio po savo tėvo mirties buvo išsiųstas į našlaičių prieglaudą. Prieš įsteigdamas „Luxottica“ 1961 metais jis dirbo metalo gamykloje, kur gamino akinių dalis. Sėkminga „Luxottica“ veikla leido įsigyti kitus prekės ženklus ir žengti į akcijų biržą Niujorke 1990 metais ir Milane 2000-aisiais.

Šaltinis - Scanpix

6. Francois Pinaultas, Prancūzija

Bendras turtas – 14,2 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – PPR, mažmeninė prekyba

Francois Pinaultas yra savo jėgomis iškilęs Prancūzijos magnatas, kuriam priklauso didžioji dalis prabangos prekių mažmeninės prekybos kompanija PPR. Bendrovei priklauso visa „Gucci Group“ ir tokie prekiniai ženklai kaip „Yves Saint Laurent“, „Balenciaga“, „Bottega Veneta“ ir „Alexander McQueen“. 1992 metais jis sukūrė privačią kompaniją „Artemis“, kuri visa priklauso Pinaultų šeimai. „Artemis“ valdo Bordo mieste esantį „Château-Latour“ vynuogyną, naujienų žurnalą „Le Point“ ir dienraštį „l‘Agefi“.

F. Pinaultas taip pat valdo „Christie‘s“ aukcioną, kuris yra laikomas pasaulio meno rinkos širdimi. Turtuolis pats yra didelis meno mylėtojas ir jam priklauso viena iškiliausių šiuolaikinio meno kolekcijų. 2005 metų gegužę F. Pinaultas įsigijo prestižinius Palazzo Grassi rūmus Venecijoje, kuriuose dabar yra demonstruojama dalis jo turimos meno kolekcijos.

Šaltinis - Scanpix

5. Michele Ferrero, Italija

Bendras turtas – 16,4 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – „Ferrero“, šokoladai

Turtingiausias Italijos žmogus Michele Ferrero valdo bendrovę „Ferrero“. 1946 metais Alboje, Italijoje M. Ferrero tėvo Pietro įkurta bendrovė yra ketvirta pagal dydį šokolado gamintoja pasaulyje. Jai priklauso tokie prekiniai ženklai kaip „Kinder“, „Nutella“ ir „Tic Tac“. Pietro idėja buvo sukurti į šokoladą panašius saldainius su žemės riešutais, kurių pokario metais buvo gausu Albos priemiesčiuose, vietoje brangios ir retos kakavos. Šokoladinis kremas „Nutella“ šiandien yra geriausiai parduodamas saldumynas pasaulyje.

Michele įsitraukė į šeimos verslą sulaukęs 20 metų, o 32-ejų jau perėmė jos valdymą. Jis yra žinomas dėl savo atsiskyrėliško gyvenimo būdo, kuris greičiausiai buvo pagrindinis jo naujovių ir inovacijų įkvėpimo šaltinis. Pranešama, kad kuriant „Ferrero Rocher“ saldainius jam prireikė penkių metų, kad atrastų tinkamą receptą, kaip suderinti šokoladą ir vaflius. Šiuo metu kompaniją valdo Michele sūnus Giovanni. „Ferrero“ vykdo virš 70 skirtingų operacijų, turi daugiau kaip 38 skirtingas verslo rūšis bei 18 gamyklų daugiau kaip 100 pasaulio valstybių.

Šaltinis - Scanpix

4. Bernardas Arnaultas, Prancūzija

Bendras turtas – 23,7 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – LVMH, mažmeninė prekyba prabangos prekėmis

Turtingiausias Prancūzijos vyras Bernardas Arnaultas yra bendrovės „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“ valdybos pirmininkas ir didžiausias jos savininkas. Bendrovei priklauso daugiau kaip 60 prabangių prekės ženklų, tarp jų „Louis Vuitton“, „Givenchy“, „Tag Heuer“ laikrodžiai, „Donna Karan“, „Fendi“, „Dior“, „Moët & Chandon“ šampanas ir kiti.

B. Arnaultas aktyviai dalyvauja kasdienėje kompanijos veikloje ir tapo tikru naujų prekės ženklų ir naujų talentų pritraukimo meistru. Praėjusių metų kovą LVMH įsigijo Italijos papuošalų gamintoją „Bulgari“, taip sutvirtindama savo pozicijas prabangių papuošalų ir laikrodžių rinkoje.

Pranešama, kad B. Arnaultas aktyviai siekia įsigyti Prancūzijos mados namus „Hermes“ ir nepaisant Hermes šeimos pasipriešinimo padidino savo turimų akcijų kiekį iki 22,3 proc. Mados namų vadovas Patrickas Thomasas neseniai sukėlė pasipiktinimo bangą, prilyginęs B. Arnaulto ketinimus su „gražios moters išprievartavimu“.

Šaltinis - Scanpix

3. Lilliane Bettencourt, Prancūzija

Bendras turtas – 23,7 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – „L‘Oreal“, kosmetika

Turtingiausia europietė Lilliane Bettencourt yra viena iš pagrindinių kosmetikos prekių gamintojos „L‘Oreal“ akcininkių. Ji buvo vienintelis bendrovės įkūrėjo Eugene‘o Shuellerio vaikas, paveldėjęs tėvo sukurtą grožio imperiją.

Moteris anksčiau vengdavo žiniasklaidos, tačiau 2007 metais susilaukė didžiulio dėmesio po to, kai buvo prabilta apie jos santykius su fotografu Francois-Marie Banieru. Poros santykiai atšaldė L. Bettencourt santykius su savo dukra Francoise. Paskutiniu metu L. Bettencourt pateko į naujienas dėl to, kad finansavo Prancūzijos konservatorių politikus, tarp kurių buvo ir buvęs šalies prezidentas Nicolas Sarkozy.

Šaltinis - Scanpix

2. Karlas Hansas Albrechtas, Vokietija

Bendras turtas – 26 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – prekybos centrų tinklas „Aldi Sud“

Turtingiausias Vokietijos žmogus Karlas Hansas Albrechtas kartu su savo broliu Theo įsteigė prekybos centrų tinklą „Aldi“. 1920 metais Vokietijos Eseno mieste gimę broliai po Antrojo pasaulinio karo perėmė savo motinos maisto prekių parduotuvės valdymą ir išplėtė tinklą iki 12 parduotuvių. 1961 metais buvęs tinklo pavadinimas „Albrecht‘s Discount“ buvo sutrumpintas iki „Aldi“.

Netrukus po to broliai pasidalino šeimos verslą. Theo perėmė Vakarų Vokietijos šiaurėje esančias parduotuves, pervadino jas į „Aldi Nord“ ir pradėjo plėtrą kitos Europos šalyse. Tuo tarpu Karlui atiteko pietinėje šalies dalyje esančios parduotuvės. Verslininkas savo veiklą išplėtė į Didžiąją Britaniją, Australiją ir JAV. Iš viso „Aldi“ prekybos tinklas turi daugiau kaip 8,2 tūkst. parduotuvių visame pasaulyje, apie pusė jų Vokietijoje.

2002 metais K. H. Albrechtas paliko „Aldi“ valdybos pirmininko postą ir atsisakė bet kokio kompanijos valdymo. Vyras retai rodosi viešumoje, o sulaukęs 92 metų jis yra seniausias Europos turtingiausiųjų sąraše.

Šaltinis - Scanpix

1. Amancio Ortega Gaona, Ispanija

Bendras turtas – 40,2 mlrd. JAV dolerių
Turto šaltinis – „Inditex“, mažmeninė prekyba

Turtingiausias euro zonos ir penktas turtingiausias pasaulio žmogus Amancio Ortega Gaona yra Ispanijos drabužių mažmenininko „Idintex“ įkūrėjas. Nors praėjusiais metais jis atsistatydino iš valdybos pirmininko pareigų, jam vis dar priklauso 59,29 proc. įmonės akcijų. „Idintex“ grupė apima tokius prekinius ženklus kaip „Zara“, „Massimo Dutti“, „Berschka“ ir kiti.

A. Ortegos turtas augo nepaisant to, kad Ispanija kenčia dėl finansinės krizės, kuri smarkiai padidino šalies skolinimosi kainą, o nedarbo lygis pasiekė 25 proc. Plėsdama savo veiklą besivystančiose rinkose, kompanija sugebėjo viršyti prognozes – paskutinį ketvirtį grynasis pelnas augo 30 proc. iki 432 mln. eurų, o pardavimai siekė 3,4 mlrd. eurų.

Savo jėgomis iškilusio verslininko tėvas dirbo šalies geležinkeliuose. A. Ortega savo verslą pradėjo įsteigęs kelias marškinėlių parduotuves Galicijos regione, Ispanijoje. 1975 metais buvo atidaryta pirmoji jo parduotuvė, kuri šiandien išaugo iki parduotuvių tinklo „Zara“. Pats A. Ortega stengiasi nesiviešinti ir niekada nėra davęs interviu.

Šaltinis - Scanpix

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/turtingiausi-euro-zonos-gyventojai-28459.html