R. Šimašius: reikia padaryti, kad nebūtų iš ko duoti kyšių

Dabartinė kovos programa su korupcija tėra pliusų dėliojimas, kurie realios naudos, deja, neduoda. Anot teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, naujoje programoje, kuri bus priimama pavasario sesijoje Seime, reikia orientuotis į rezultatus.

“Dabartinė programa yra orientuota į savęs palaikymą. Realiai yra daugybė priemonių ant kurių galima dėtis pliusus, tačiau realios naudos jie neduoda. Kova su korupcija turi užtikrinti, kad žmogus jaustųsi šeimininku valstybėje – neturi jaustis reketuojamas nei gydymo įstaigoje, nei valdiškoje kontoroje ir kartu suvokti, kad teismai vykdo teisingumą ir valdžios sprendimai priimami visuomenės naudai, o ne interesų grupės”, - spaudos konferencijoje teigė R. Šimašius.

Anot jo, reikia padaryti taip, kad nebūtų iš ko duoti kyšių, o ne nuolat moralizuoti, kokia prasta situacija šalyje. Teisingumo ministras išskyrė šešias sritis, kuriose reika daugiausiai apdirbėti: valdžios sprendimų priėmimas, viešieji pirkimai, teritorijų planavimas ir statinių reglamentavimas, sveikatos ir teisėsaugos sistemos ir galiausiai verslo priežiūros sistema.

Teismai kaip akvariumai

“Dabartinė teismų sistema yra labiau panaši į juodąją dėžę, kurią, įvykus katastrofai, galima kai kuriais atvejais dalinai išifruoti. Teismai turi tapti panašesni į akvariumą – visi iš šalies turi matyti kas ten darosi ir sistema turi būti nuolat prižiūrima ir valoma”, - teigė R. Šimašius.

Anot jo, šiandien teisėjai dažnai jaučiasi, kad gali daryti bet ką ir už tai neprisiimti atsakomybės. “Dažnai jie elgiasi taip, kad nekelia žmonėms pasitikėjimo ir taip verčia naudoti nelegalius metodus, tačiau šiandien, formuojant teisėjų kadrų politiką, matau šviežią kraują ir naują požiūrį”, - sakė ministras.

Jis pastebėjo, kad skaidriau teismams dirbti padėjo sprendimai daryti kiekvieno posėdžio garso įrašus bei automatinis bylų skirstymas, t. y. iš anksto nežinoma, kuris teisėjas nagrinės bylą.

Reikia lyginti kainas

Tuo tarpu viešųjų pirkimų srityje būtina plėsti centrinio pirkimo sistemą, panaikinti nuostatas, kurios leistų savivaldybėms be konkurso pirkti paslaugas iš savų įmonių bei užtikrinti, kad nebūtų perkami labai brangūs daiktai, kurių naudingumas abejotinas.

“Galima įvesti sistemą, kuri lygintų už kokią kainą valdžia perka produktą ar paslaugą viešuoju pirkimu ir už kokią kainą tai parduodama rinkoje”, - dėstė ministras.

Kas penktas duoda kyšį

Anot jo, kalbant apie sveikatos sistemą, būtina pasiekti, kad nei pacientas, nei daktaras nesijaustų, kad smulkus kyšininkavimas – nieko blogo. Šiuo metu kas penktas lietuvis per metus yra davęs kokią nors dovaną ar kyšį sveikatos sistemos tarnautojui.

Tai iš dalies padėtų ir tam tikrų priemokų įvedimas, tačiau ministras nekonkretizavo kokių. “Nedrįstama to daryti, nes sukels nepasitenkinimo audrą. Kartais darbo užmokesčio skirtumas tarp gydytojų, kurie dirba valstybinėse įstaigose, ir tų, kurie sutinka dirbti privačiose bendrovėse ar užsienyje, siekia keturis kartus”, - sakė R. Šimašius.

Jis iškėlė tikslą, kad per penkerius metus žmonių, davusių kyšį sveikatos sistemoje, sumažėtų per pusę.

Turime kuo pasigirti

Tiesa, R. Šimašius atkreipė dėmesį, kad praeityje egzistuoja ir gerų pavyzdžių, kaip buvo kovojama su korupcija.

“Prieš keliolika metų viena dažniausiai linksniuojamų sričių buvo bendrojo lavinimo egzaminai. Sistema buvo pakeista ir apie korupciją nustojome šnekėti”, - sakė jis.

Kitas sritis – odontologija. Anot ministro, tai buvo viena iš pagrindinių sričių, kur visi žinijo kas ką gaus ir ką reikia patepti, kad būtų gaunama norima paslauga. “Šiandien korupcijos ten nėra”, - konstatavo R. Šimašius.

Vis gi, anot ministro, visų korumpuotų asmenų pagauti ir nubausti nepavyks, todėl reikia iškelti prioritetus ir orientuotis į tas sritis, kur korupcija labiausiai pasireiškia.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/r-simasius-reikia-padaryti-kad-nebutu-is-ko-duoti-kysiu-3366.html