Kita milijardierių karta: kas paveldės rusų oligarchų turtus?

Jauni Rusijos milijardieriai dar negalvoja apie tiesioginį visų savo turtų perdavimą savo vaikams. Tačiau dirvą tam ruošia, nuo pat mažens „įtaisydami“ juos dirbti į savo kompanijas.

Lengvi pinigai demotyvuoja

Iš šimto „Forbes“ įvardintų turtingiausių Rusijos žmonių vos 6 yra oficialiai pareiškę, kad jų paveldėtojais taps jų vaikai. Palyginimui: iš šiemet apklaustų 47-65 metų JAV milijardierių vaikams savo turtus ketina palikti net 55 proc. Tiesa, dauguma Rusijos oligarchų yra išties pakankamai jauni „tėčiai“. Vidutinis jų amžius nesiekia 50 metų. Daugybė šių tėčių kol kas paprasčiausiai neketina trauktis iš verslo, todėl apie palikimą apskritai negalvoja.

Ketvirtas turtingiausias Rusijos žmogus pagal „Forbes“ reitingą Vladimiras Potaninas tvirtina, kad lengvai perdavinėti turtus savo vaikams nėra teigiamas reiškinys. Pasak jo, lengvai gauti dideli pinigai vaikus gali demotyvuoti. „Per darbo versle metus aš aiškiai suvokiau, kad dideli pinigai – tai, visų pirma, didesnės pagundos, didelis išbandymas, tai sunki našta paveldėtojams“, – tvirtina V. Potaninas.

Vien pinigų nepakanka

Oligarchų turto perdavimas Rusijoje nėra toks jau paprastas procesas. Neužtenka tik perrašyti banko sąskaitą kitam žmogui ar įteikti pinigų prikimištą lagaminą. Kartu su pinigais turi būti perduoti formalūs ir neformalūs ryšiai, politinė padėtis, savęs pozicionavimo patirtis. Tėvų motyvas aiškus – perduoti vaikams būtent tas neformalias žinias, ryšius ir kontaktus, kurie Rusijoje kartais reiškia daugiau už pinigus.

Tačiau stebina kitas faktas – jų vaikų pasyvumas. Galbūt jie suvokia, kad gauti kontaktus, rekomendacijas ir ryšius tokioje rizikingoje Rusijos rinkoje reikalauja ne tik įtakingų ir turtingų tėvų, bet ir savo pačių talento, charizmos, agresijos ir kitų ne taip jau ir dažnai pasitaikančių bruožų. Vis dėlto iš 56 nepilnamečių oligarchų palikuonių daugiau nei 30 šiuo metu jau įsitaisė tėvų versle.

Šiltos vietelės

Statistika rodo, kad didžioji dauguma oligarchų vaikų vis dėlto jau dabar pamažu yra įtraukiama į savo tėvų kompanijas. Du to paties Vladimiro Potanino vaikai, 1989 metų gimimo Ivanas ir 1984 metais gimusi Anastasija jau dabar, nepaisant savo jauno amžiaus, sėkmingai dirba savo tėvo vadovaujamos „Interros“ struktūrose. Ir tokia praktika Rusijoje yra įprastas dalykas.

Vos 23 metų amžiaus Dmitrijaus Rybolovelvo dukra Jekaterina įeina į Prancūzijos futbolo klubo „Monaco“ direktorių tarybą. Išties stebinanti kompetencija tokio amžiaus merginai. Ar verta pridurti, kad 67 proc. klubo akcijų priklauso jos tėvui? O skandalingojo Romano Abramovičiaus turtai jau dabar paprasčiausiai užrašyti jo dar visiškai jaunutėliams vaikams.

Tiesa, taip lengvai pasiseka ne visiems. „Lukoil“ savininkas Vagitas Alekperovas apie savo sūnaus Jusufo galimybes perimti jo kompanijos vadovybę kalba taip: „Aš galėčiau apie tai tik svajoti, tačiau nekeliu tokio uždavino nei jam, nei sau.“ Tuo tarpu dar vienas „turčius“ Viktoras Vekselbergas tvirtina: „Aš norėčiau, kad vaikai užsiimtu (mano) verslu. Tačiau tai nebūtina. Svarbiausia, kad jie būtų laimingi.“

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/kita-milijardieriu-karta-kas-paveldes-rusu-oligarchu-turtus-34112.html