Pavasario belaukiant arba JAV laukia sunkus išbandymas

 Artėja pavasaris, o su pavasario pradžia artėja ir gana didelės problemos JAV ekonomikoje. Sausį Barackui Obamai pavyko atidėti biudžeto problemas dviems mėnesiams, tai kaip tik kovo 1-oji ir yra to termino pabaiga. Kas domisi ar skaito, ar žiūri analitines laidas arba apžvalgas, turbūt sutikdavo tokį įdomų žodį „sekvestras“. Nežinau, kaip paprastam žmogui, ne ekonomistui, tas žodis atrodo. Man, kaip ne ekonomistui, jis atrodo keistas ir neaiškus, bet jeigu visur jį naudoja ir gąsdina, kad kongresas ir prezidentas turi būtinai susitarti, kadangi jei ateis „sekvestras“ bus labai baisu ir tai bus smūgis ekonomikai, ir visos kitos baisybės. Dėl to, teko paieškot, kas per žvėris tas „sekvestras“ ir kas ir ką „sekvestruos“, o svarbiausia – kodėl tai baisu.

Na visų pirma, išaiškinsime žodžio esmę. Sekvestras (lot. seqvestro) – ekonomikoje tai valstybinio biudžeto kai kurių straipsnių išlaidų mažinimas arba apribojimas visos valstybės biudžeto. Jau aiškiau. Reiškia ne toks baisus žodis, ir galima naudoti paprastą – biudžeto apribojimas.

Dabar dėl to, kas gi bus kovo 1 dieną. Pasirodo yra kažkoks vyriausybės arba kongreso (nepavyko tiksliau išsiaiškinti) biudžeto kontrolės aktas 2011 metų, kuris ir reglamentuoja tą sekvestrą. Greičiausiai tai 2011 gegužės mėnesio sprendimai, jei kas nors atsimena, tada buvo daug kalbų apie JAV biudžeto deficitą ir B. Obama žadėjo sumažint jį 100 mlrd., taigi pavyko (buvo tikra sunku) rasti to akto esmę.
Toks įdomus paveiksliukas:

Deja, angliškai, nes JAV vyriausybė nesirūpina lietuviais, ir nevertėjauja savo aktu. Na apžvelgsime esminius dalykus. Skaičiai milijardais dolerių. Bendrai per 2013 metus, jeigu įvyks tas sekvestras, teks amerikiečiams pataupyti 85,4 mlrd. JAV dolerių. Iš jų 42,7 mlrd. – karinė pramonė, 27,6 mlrd. išlaidos nesusijusios su karine pramone (discretionary – dar vienas sunkus terminas, kitaip tariant čia išlaidos, nenumatytos įstatymais, ir išleidžiamos savo nuožiūra į reikalingiausius tuo metu sritis) ir 15 mlrd. nesusiję su karine pramone privalomosios išlaidos (pensijos, atlyginimai valstybinių tarnautojų ir t.t.).

Šiaip, 85,4 mlrd. tokios šalies mąstu kaip JAV, nėra labai daug ir būtų kitas laikotarpis, pvz. 2006 metai, tai abejoju, kad kas nors išvis atkreiptų dėmesį į tokią „smulkmeną“. Bet ne po krizės, ne tada, kada tik prasidėjo ekonomikos atstatymas. Nes čia labai sunku apskaičiuoti grandinį efektą. Ką reiškia sumažinti valstybes išlaidas, reiškia kažkas liks be darbo, kai kam sumažės atlyginimas, kai kas neteks pelningų užsakymų, kai kur teks mažinti apsaugos priemones ir t.t. Tai reiškia, kad sumažės vartojimas, sumažės kreditavimas ir t.t. Galime pažiūrėt, kas bus, jei jokių sprendimų nebus priimta ir po kovo 1 ,tai 2014 metais biudžetas bus apribotas dar 109,3 mlrd. JAV dolerių.

Būtent tokio efekto ir bijo B. Obama, kad dėl biudžeto apribojimo ekonomika arba sustings, arba vėl pereis į recesiją, o jei JAV bus blogai, tai ir visame pasaulyje pajusime. Tai yra tai ko mes laukiame penktadienį, bet kol kas žiūrint į Kongreso darbą, jokio susitarimo nesimato. Jokių kažkokių sprendimų, kurie galėtų padėti išvengti to sekvestro kol kas nepriimta. Ir labiausiai erzina Holivudiška tradicija tempti iki paskutinės sekundės. Galbūt ir šiuo atveju jau seniai viskas nuspręsta, bet apie tai praneš likus sekundei iki sprogimo.

Ko laukti iš dolerio? Mano manymu doleris brangs. Tam yra dvi priežastys. Pirmoji – tai kris fondinės rinkos ir investuotojai iš akcijų bėgs į saugumo aktyvus, o tai doleris chf ir jpy (kol kas), antroji – amerikiečiai pagaliau pradės taupyti, o tai ilgalaikiu požiūriu gera žinia.

Kam įdomu, kokiose valstybinėse sektoriuose bus apribotos išlaidos, patalpinsiu dar vieną paveiksliuką.Maksim Pavlovskij yra “TeleTrade” vyr. analitikas Lietuvoje.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/pavasario-belaukiant-arba-jav-laukia-sunkus-isbandymas-36817.html