Nauju mokesčių vėzdu tvos per milijoną galvų

 Nors Vyriausybės sudaryta ekspertų darbo grupė pateikė pirmuosius siūlymus, kaip reformuoti „Sodrą“ ir perskirstyti į valstybės iždą surenkamus mokesčius, pačių valdančiųjų atstovai ekspertų išvadas pavadino studentiška ataskaita, kuriai parengti būtų pakakę savaitės, o ne trijų mėnesių.

Išvados šokiravo net valdančiuosius

Dar sausio viduryje Vyriausybė iš įvairių ekonomikos ir finansų ekspertų suformavo darbo grupę, kuri balandžio 30 d. premjerui Algirdui Butkevičiui pateikė siūlymus dėl mokesčių ir „Sodros“ sistemos pertvarkymo. Šioje darbo grupėje dirbo apie 10 specialistų ne tik iš bankininkų, pramoninkų, Lietuvos laisvosios rinkos instituto ar Investuotojų forumo, bet ir kai kurie Finansų ministerijos ekspertai.

„Darbo grupė sutelkė dėmesį į tris svarbiausius tikslus – darbo pajamų apmokestinimą ir įmokas „Sodrai“, PVM lengvatų taikymą ir smulkaus bei vidutinio verslo apmokestinimo peržiūrėjimą“, – aiškino darbo grupei vadovaujantis premjero A.Butkevičiaus patarėjas finansų klausimais Stasys Jakeliūnas.

Premjero patarėjas „Valstiečių laikraščiui“ pripažino, kad įgyvendinus visus pasiūlymus valstybės iždas netektų apie 1,4 mlrd. Lt. Iš kur juos paimti, esą paaiškės birželio 30 d. Tada darbo grupė pateiks antrąjį pasiūlymų paketą. Jame bus kalbama ir apie visuotinį automobilių mokestį, nekilnojamojo turto mokestį, įvairių kitų mokesčių įvedimą.

Vis dėlto pirmieji pasiūlymai jau šokiravo net valdančiuosius. „Atvirai kalbant, šiais ekspertais nusivyliau, nes kam tada reikėjo 3 mėnesių, kai tokias išvadas surašyti gali bet kuris studentas. Tam būtų užtekę savaitės“, – ekspertams kritikos pažėrė Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas. Jo teigimu, jei būtų įgyvendinti visi pasiūlymai, turtingieji dar labiau praturtėtų, o sunkiai besiverčiantieji Lietuvos piliečiai dar labiau nuskurstų.

Siekia apriboti įmokas „Sodrai“

S.Jakeliūno vadovaujama darbo grupė pasiūlė iš esmės keisti darbo užmokesčio apmokestinimą ir „Sodros“ nepriklausomybę. „Mes siūlome padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) uždirbantiesiems iki 3 150 Lt, – aiškino S.Jakeliūnas. – Tai reiškia, kad uždirbantiesiems minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) mokesčių našta mažėtų apie 200 Lt, o „Sodros“ įmokas siūlome apmokestinti taip, kad dalis pensijos būtų perkelta į valstybės biudžetą, atitinkamai perskaičiuojant ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą.“

Šiuo metu GPM tarifas yra 15 proc. Po pertvarkos šis tarifas išaugtų iki 19–20 proc. „Kita vertus, „Sodros“ įmokos sumažėtų“, – ramino S.Jakeliūnas. Pasak jo, gyventojai, kurie sumokės daugiau mokesčių, gaus didesnę pensiją, o kurie sumokės mažiau mokesčių – mažesnę.

Be kita ko, darbo grupė daugiau uždirbantiems asmenims siūlo įvesti ir „Sodros“ įmokų lubas, kurios būtų apie 7 500 Lt per mėnesį. Šiuo metu įmokoms jokių lubų nėra, tačiau asmuo per mėnesį negali gauti didesnę nei 2 200 Lt pensiją.

S.Jakeliūnas pripažino, kad įvedus „Sodros“ įmokų lubas mokesčių našta turtingiesiems sumažėtų. „Esmė ta, kad tai – draudimo įmoka ir jei ta įmoka neribojama, tai ir išmokoms neturi būti ribų, o jei išmoka ribojama, tai ir įmoka „Sodrai“ turėtų būti ribojama“, – tvirtino jis.

Ekspertų nuomonę itin skeptiškai įvertino Seimo Biudžeto bei finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas. „Sodros“ biudžeto skylė – daugiau kaip 10 mlrd. litų, tai jei mes nustatytume dar ir įmokų lubas, tas deficitas taptų dar didesnis. Vien todėl šiam siūlymui vienareikšmiškai nepritariu“, – pabrėžė vienas turtingiausių parlamentarų B.Bradauskas. Dėl įmokų lubų „Sodra“ prarastų apie 100 mln. Lt.

Siūlo tik formaliai didinti atlyginimus

Ekspertai taip pat pasiūlė šiuo metu darbdavio už darbuotoją sumokamą „Sodros“ įmokos dalį prijungti prie darbuotojo atlyginimo. Tada visi atlyginimai „popieriuje“ išaugtų 31 proc., bet darbuotojas sumokėtų daugiau mokesčių, o bendras tarifas jam pakiltų iki 23 proc.

„Idėja labai gera, bet turime prastą pavyzdį Latvijoje, kai analogiška „Sodrai“ 9 proc. įmoka buvo perkelta ant gyventojų pečių ir dalis darbdavių piktnaudžiaudami situacija sumažino atlyginimus, pridėję tą įmoką“, – sakė Seimo vicepirmininkas A.Sysas.

Darbo grupėje dirbęs Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka taip pat abejojo, ar darbdaviai nepasinaudos padėtimi. „Tarkime, 1 000 Lt „popieriuje“ uždirbantis žmogus po pertvarkos turėtų gauti 1 310 Lt atlyginimą neatskaičius mokesčių, bet nėra kontrolės mechanizmo, kuris apgintų dirbantįjį, kad darbdavys jam nenurėžtų 100 ar 200 Lt, teigdamas, esą valstybė jį įpareigojo už darbuotoją sumokėti „Sodros“ įmokas. Neva mokesčiai buvo padidinti“, – sakė R.Lazutka.

Kita vertus, politikams šis siūlymas atrodo patrauklus, nes dabartinė Vyriausybė dar prieš rinkimus žarstė pažadus apie atlyginimų didinimą. Be to, nauja tvarka padėtų kovoti su „vokeliais“. Be kitų pasiūlymų, susijusių su darbo užmokesčio apmokestinimu ir įmokomis „Sodrai“, rekomenduojama sujungti gyventojų pajamų mokestį (GPM) su privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokomis.

Politikai neskuba vertinti šio siūlymo, nes po maždaug 2 savaičių Konstitucinis Teismas spręs, ar nuo 2008 m. galiojantis GPM ir PSD įmokų atskyrimas prasilenkė su Konstitucija.

Automobilių mokestį rinks nustatydami didesnį PVM?

Be kitų mokesčių, kuriems pritartų politikai, planuojama apmokestinti palūkanas, gaunamas už bankuose laikomus indėlius, ir tas palūkanas, kurias fiziniai asmenys gauna už suteiktus kreditus juridiniams asmenims. Teigiama, kad palūkanos būtų apmokestinamos 6–8 proc. tarifu. Artimiausiu metu ekspertai svarstys ne mažiau aktualius klausimus, susijusius su naujų mokesčių įvedimu. S.Jakeliūnas patvirtino, kad bus svarstoma galimybė įvesti visuotinus automobilių ir nekilnojamojo turto mokesčius.

Dabartinės Vyriausybės programoje iš tiesų numatyta galimybė įvesti visuotinį automobilių mokestį ir iš jo biudžetą papildyti 200–300 mln. Lt. Kai kurie ekspertai neoficialiai prakalbo apie tai, kad paprasčiausias būdas būtų didinti PVM degalams nuo 21 proc., kaip yra dabar, iki 25–27 proc.

Be kita ko, pasisakoma už visuotinį nekilnojamojo turto mokestį, kuris nuo dabartinės 1 mln. Lt turto vertės sumažėtų iki 200 tūkst. Lt ar net mažiau. „10 Lt per metus vienai šeimai nepadarytų didelės žalos, o nekilnojamojo turto mokesčio nebuvimas pirmiausia naudingas spekuliantams, – įsitikinęs A.Sysas. – Be to, mes visi norime, kad savivalda gerai veiktų, nors jai vis primetame naujų darbų.

Šiuo metu mokestis už žemę ir nekilnojamąjį turtą patenka į savivaldybių biudžetus, tačiau pastaraisiais metais savivaldybės, ypač didžiųjų miestų, įklimpo į didžiules skolas.

KOMENTARAI

Bausmė taupiems

Kaetana Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė

Dirbant šioje ekspertų grupėje mane pradžiugino siūlymai didinti NPD ir taip didinti mažiausiai uždirbančių gyventojų pajamas bei įvesti „Sodros“ lubas. Nuvylė kiti dalykai, pavyzdžiui, siūlymas apmokestinti fiziniams asmenims palūkanas ir visą kapitalo prieaugį. Labai neteisinga bausti taupančius gyventojus, nes taupymo ir investavimo lygis Lietuvoje yra vienas žemiausių ES. Visa tai galiausiai nulemia labai mažą darbo užmokestį, nėra ir spartaus ekonomikos augimo, stringa investicijos. Papildomai apmokestinant taupymą ir investavimą rūpesčių tik daugės. Tai nėra geras būdas mažinti praradimus, kurių atsirastų, jei mažėtų įmokos „Sodrai“. Visiškai nepritariu ir galimiems automobilių bei nekilnojamojo turto mokesčiams.

Ne visi pasiūlymai patrauklūs

Remigijus Žemaitaitis, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas

Būtų gerai, kad mes, kaip koalicijos partneriai, pirmieji gautume ekspertų pateiktą informaciją, o ne sužinotume apie ją iš žiniasklaidos. Tačiau vienas svarbiausių dalykų, kuriam niekaip negaliu pritarti, – visuotinis automobilių mokestis. Jau prabangaus nekilnojamojo turto mokesčio surinkimas parodė, kad jo administravimas valstybei kainavo brangiau, nei gauta pajamų. Visiškai neaišku, kaip automobilių mokestis bus apskaičiuojamas – pagal mašinos galią, senumą ar dar ką nors. Įsivaizduokite ūkininką, turintį 20 metų senumo visureigį, kurio kaina yra tik 5 tūkst. Lt. Jei jis tą automobilį naudoja tik ūkio reikmėms ir jei už jį kasmet privalės sumokėti po 500 Lt, kyla klausimas, ar išgalės sumokėti tą automobilio mokestį. Visur reikia remtis sveiku protu.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nauju-mokesciu-vezdu-tvos-per-milijona-galvu-38900.html