R. Valūnas: Lietuvoje galimybių daugiau

Lietuvoje jauni žmonės gali daugiau pasiekti nei jų bendraamžiai užsienyje, teigia Rytis Valūnas, vienas iš Pasaulio ekonomikos forumo tinklo jauniems žmonėms „Global Shapers“ narių.

Esate vienas iš iniciatorių, kurių dėka birželio pradžioje Vilniuje pradėtas steigti regioninis „Global Shapers“ tinklo centras. Ko siekia ši Pasaulio ekonomikos forumo organizacija?

Šio tinklo tikslas – suvienyti socialiai aktyviausius jaunuosius visuomenės narius, kuriems yra nuo 20 iki 30 metų, kad jie turėtų erdvę pareikšti savo nuomonę aktualiais visuomenės klausimais tiek vietos, tiek globaliu lygiu. Taip pat tinklas suteikia galimybę savo nariams kalbėti Pasaulio ekonomikos forumo vardu. Tačiau „Global Shapers“ negali kalbėti bet kaip, turi įsiklausyti, ką kalba pats forumas, ir transliuoti tas idėjas visam pasauliui.

Aišku, tas idėjas reikia pritaikyti ir vietos lygmeniui. Mes, kaip „Global Shapers“ centras Vilniuje, pirmiausia žiūrime, kas vyksta savame kieme. Tačiau nepamirštame ir pasaulinių problemų bei stebime sprendimus, kurie būna siūlomi globaliu lygmeniu, bet galbūt yra tinkami ir čia, Lietuvoje.

Kokie iššūkiai ar problemos šiandien yra mūsų kieme? Ką Lietuvoje sieks spręsti „Global Shapers“?

Tų iššūkių yra nemažai. Aspektai, kurie kasdien skamba spaudoje, viešumoje, yra ir mūsų akiratyje. Populiacijos, jaunų žmonių skaičiaus mažėjimas, emigracija į užsienį, galimybės realizuoti save Lietuvoje – tai svarbiausi, mūsų akimis, klausimai.

Mums svarbu, ką gali jaunimas veikti Lietuvoje, kaip jis gali save realizuoti pabaigęs mokyklą bei kaip užtikrinti kokybišką aukštąjį mokslą. Taip pat mes domimės, kaip skatinti verslumą ir sukurti tokią gerovę, kuri leistų jaunimui pasilikti Lietuvoje ir motyvuotų čia kurti. Kitaip tariant, ką daryti, kad lietuvių ne mažėtų, o daugėtų. Užimtumo, verslumo, aukštojo mokslo klausimai yra svarbūs ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui.

„Global Shapers“ formuoja, išgrynina bei viešina idėjas, kaip įveikti šiuos iššūkius. Tai darydami lyginame savo iššūkius su tuo, kas vyksta pasaulyje, ką veikia kiti tinklai. Juk visiškai iš naujo dviračio neišrasime.

Dabar ieškome idėjų, kaip įveikti Lietuvos regionų atsilikimo, mažėjančio jų patrauklumo jaunimui iššūkį. Turime bent kelis pasiūlymus regionams, galbūt jos paskatintų jaunimą grįžti į tėviškę bei prisidėti prie gerovės kūrimo. Tai, kas yra aktualu mums, viena ar kita forma aktualu visai visuomenei.

Dažnai kalbama, kad Lietuvoje ir politikos, ir verslo vadovų kėdės jaunimui užleidžiamos pernelyg lėtai…


Priešingai, mes manome, kad aktyvus ir veiklus jaunimas turi daug didesnes galimybes Lietuvoje nei didelėse valstybėse. Jaunimas čia gali padaryti karjerą ir užimti postus, į kuriuos užsienyje jų bendraamžiai pretenduoti negali. Taip yra dėl to, kad mažoje šalyje natūraliai atsiveria didelės galimybės bei trūksta specialistų. Kitur reikėtų įveikti milžinišką konkurenciją, užkopti daug laiptelių.

Matome, kad Lietuvoje daugėja jaunų sėkmingų verslininkų, Seimo narių patarėjų. Pats esu vienas iš tų žmonių, kurie studijavo užsienyje, stažavosi tarptautinėse instituticijose, o dabar dirba Lietuvoje. Motyvuotas jaunimas, įrodantis, kad supranta šiandienines problemas, gali įveikti tokius iššūkius, tiek versle, tiek politikoje.

Į Vilniaus „Global Shapers“ centrą vis dar renkami nariai. Kuo žmogus turi pasižymėti, kad taptų šio tinklo nariu?

Bendrus reikalavimus jiems nustato PEF. Svarbus yra amžiaus kriterijus: „shaper‘iai“ turi būti 20-30 metų amžiaus „Global Shapers“ nariai yra socialiai aktyvūs, talentingi ir atsakingi, turintys daug potencialo formuojant savo ir valstybės ateitį. Taip pat jie privalo turėti reikšmingos patirties, kuria remiantis galėtų pasisakyti aktualiais visuomenei klausimais.

Lietuvoje atranka į „Global Shapers“ tinklą dar nesibaigė – Vilniuje turėtų būti suburta bent apie 20 jaunuolių, tad kviečiame prisidėti.

„Global Shapers“ tinklas, plėtodamas savo veiklą, gali naudotis PEF kanalais ir ištekliais. Kuo jie naudingi?


Vienas didžiausių išteklių – pats socialinis „Global Shapers“ tinklas, leidžiantis bendrauti su visais „shaper’iais“ bet kokiais klausimais. Tinklą sudaro 2000 jaunuolių, susitelkusių į 200 centrų. Taip pat neseniai baigėsi atranka į Davoso ekonomikos forumą. Sausio mėnesį 50 atrinktų tinklo narių važiuos į Šveicariją, o Prancūzijos prezidentas Francois Hollande’as kviečia tinklo narius į Eliziejaus laukus diskutuoti Europai aktualiomis temomis.

Tai – neribotas tinklas pažintims megzti. Jis suteikia galimybę pasiekti bet kokį asmenį ar organizaciją, susijusią su PEF veikla. Lietuvos lygiu tai yra didelis „Global Shapers“ privalumas, palyginti su kitomis organizacijomis, veikiančiomis Lietuvoje.

Kuo jums asmeniškai yra svarbu dalyvauti „Global Shapers“ veikloje?


Amerikoje man teko galimybė susipažinti su PEF iš vidaus, pamatyti forumo virtuvę. Patiko jų požiūris į jaunimą – jis labai pozityvus. PEF teigia, kad jaunimą reikia įtraukti. Juk didžiausia visuomenės dalis yra jauni žmonės, tačiau kartais jiems nepelnytai mažai atstovaujama. PEF tiki, kad jaunimas turi būti išgirstas, ne stebuklas, kad jis turi savo nuomonę.

Taip pat norėjosi grįžus į Lietuvą likti neabejingam. Paskatino ir veiklos bei kontakto su likusiu pasauliu trūkumas, norėjosi nepamiršti globalių problem skonio. Tokiai šaliai kaip Lietuva pasauliniai reiškiniai ir įvykiai daro didelę įtaką.

Pavyzdžiui, 2007 metais pasaulyje jau vyko finansų krizė, o dabar svarstoma, ar Lietuva nesureagavo per vėlai. Tad norisi sujungti iššūkių sprendimų įžvalgas vietiniu ir pasauliniu lygiu.

CV: Rytis Valūnas

Mokėsi Tuftso, Harvardo, Gento, Mykolo Romerio, Lundo universitetuose

Stažavosi Lietuvos ambasadoje JAV bei Europos Komisijoje

2007–2012 metais – JUREX advokatų bendruomenės advokatas

Nuo 2012-ųjų – dirba AB „Klaipėdos nafta“  prie SGD terminalo projekto


 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/r-valunas-lietuvoje-galimybiu-daugiau-41616.html