JAV Federaliniam rezervui vadovauti pirmąkart pasiūlyta moteris

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pasiūlys Janet Yellen pirmąja moterimi, užimsiančia Federalinės rezervų sistemos vadovo postą, pranešė vienas Baltųjų rūmų atstovas.

B.Obama ši pranešimą paskelbs per renginį Baltuosiuose rūmuose, kuriame taip pat dalyvaus kadenciją baigiantis tos institucijos pirmininkas Benas Bernanke, pareigūnas nurodė antradienį.

J.Yellen, kuri šiuo metu yra JAV centrinio banko vaidmenį atliekančios institucijos pirmininko pavaduotoja, iškilo kaip favoritė į šį postą po to, kai ankstesnis pagrindinis kandidatas – buvęs iždo sekretorius Lawrence'as Summersas – pasitraukė dėl Senato demokratų ir respublikonų pasipriešinimo.

67 metų J.Yellen laikoma viena iš Federalinės rezervų sistemos „balandžių“ – pasisakančių už ekonomikos stimuliavimą ir nedarbo mažinimą, taip pat susirūpinusių dėl pigaus skolinimo, skatinančio nevaldomą infliaciją.

Ji ilgiau nei 12 metų užėmė įvairius postus Federalinėje rezervų sistemoje, o pastaruosius ketverius metus buvo jos pirmininko pavaduotoja. Jeigu Senatas patvirtins jos kandidatūrą, J.Yellen taps pirmąja šiai institucijai vadovausiančia moterimi.

Jai teks ruoštis kandidatūros tvirtinimo posėdžiams tuo metu, kai Vašingtoną apėmęs didžiulis susipriešinimas tarp partijų: demokratas B.Obama ir respublikonai yra patekę į aklavietę dėl būtinybės didinti JAV skolinimosi ribą ir dalies federalinių institucijų uždarymo.

L.Summersas, kuris buvo svarbus Baltųjų rūmų patarėjas ekonomikos reikalams per krizės paženklintus ketverius B.Obamos pirmosios kadencijos metus, pateko į nemalonę dėl savo politikos, kai buvo prezidento Billo Clintono administracijos narys praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje ir dėl esą atžaraus būdo.

Senato bankų komitete, kuris yra pirmoji stotelė kandidato tvirtinimo procese, trys senatoriai demokratai iškėlė klausimų dėl L.Summerso siūlymų mažinti bankų priežiūrą, kurie atvedė tiesiai į finansų krizė, taip pat dėl numanomo artumo Volstritui.

Tuo tarpu J.Yellen, užsitikrino apie 500 ekonomistų palaikymą, kai jie pasirašė peticiją, kurioje teigiama, kad ji buvo viena iš pirmųjų Federalinės rezervų sistemos Atvirosios rinkos komiteto narių, suvokusių, kad finansų sektoriaus sunkumai 2007 metais gali sukelti didelę recesiją.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/jav-federaliniam-rezervui-vadovauti-pirmakart-pasiulyta-moteris-43713.html