Ar gripas iš tiesų baisus?

Gripas – “kiaulių”, “paukščių” ar natūralių žmonių - darbe niekada nebūna brolis. Atvirkščiai, per jį, virusinį, galima sužlugdyti ne tik komandą, bet ir visą verslą. Kuo jis gresia ir ką daryti susirgus? Naudingų patarimų pateikia Latvijos interneto portalas telegraf.lv.

Gripas daugybe komplikacijų grasina net ir visiškai sveikiems žmonėms, ypač peržengusiems 65-erius, nepasiekusius 5-erių ir sergantiems lėtinėmis ligomis, ypač negydomomis.

Nepaisant to, ir be minėtų kategorijų visi yra susibūrę į bendrą rizikos grupę. Iš jų ypač: sergantys cukriniu diabetu, lėtinėmis širdies ir inkstų, plaučių ir kvėpavimo takų ligomis, astma ir pan. didesnės rizikos grupei priklauso ir nėščios moterys. „Todėl raginu labai rimtai žvelgti į šią ligą“,- sako Latvijos klinikos „Premium Medical“ praktikuojanti tyrėja Dace Cibule. Ji vardija šias komplikacijas:
-bronchitas;
-pneumonija, arba plaučių uždegimas, gali būti sulkeltas ir virusų, ir bakterijų; tai labiausiai paplitusi itin sunki gripo komplikacija;

-sinusitas (sunkus nosies ertmės uždegimas);

-encefalitas

-šitdies veiklos sutrikimai;

-Miokardo infarktas (širdies raumens uždegimas);

-perikarditas (prieširdžio uždegimas);

-Rėjaus sindromas (retai, dažniausiai vaikystėje pasitaikanti liga, susijusi su salicilatų (aspirino) vartojimu, pasižyminti dideliu mirtingumu – iki 40 procentų. Pasižymi akivaizdžiais nervų sistemos ir kepenų veiklos sutrikimais.

Ką daryti susirgus?
Vienintelė neginčijama sąlyga – būti namuose, kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją, o sunkiausiais atvejais – išsikviesti greitąją pagalbą. Svarbu išlaikyti ramų režimą, gerti daug sklysčių - geriausia neprisotintą angliarūgštės vandenį iržaliąją arbatą, vitaminus – tai patarimai, kurių pažers kiekvienas gydytojas, ir to būtina paisyti.

Patartina vartoti vaistus nuo gripo – jie gerai veikia, kai vartojami pirmąsias dvi ligos dienas. Tokiu atveju liga praeis greičiau, o gal ir apskritai neišsiplės. Vaistai, pradėti vartoti trečią-ketvirtą ligos dieną, gali ir nepadėti.

Kada skelbti pavojų?
Kai nuo gripu prasergama lenga arba pusiau sunkia forma, paprastai per 5-7 dienas žmogus pasveiksta jau jaučiama lengva arba vidutinė gripo stadija. Tačiau jeigu ligos simptomai ne mažėja, o išlieka arba netgi ryškėja, tai reiškia, kad gresia komplikacijos. Jei nekrenta temperqatūra, tebesitęsia kosulys ar netgi stiprėja, jei gamuoja galvos susmas, sloguojama, pradeda dusinti arba atsirabda kitų požymioų, privalu kreiptis į gydytoją.

Kaip apsisaugotri nuo epidemijos?
Organizmo gebėjimas apsisaugoti lemia tai, kaip pavyks įveikti ligą, todėl labai svarbu sustiprinti šią gynybą bet kokiais būdais. Žmogus, nusprendęs pasiskiepyti, turėtų žinoti, jog imutitetas pradeda veikti tik po 2 savaičių.

Derėtų vengti žmonių susitelkimo vietų, kuo dažniau vėdinti patalpas, dažniau prausti rankas.

Patartina patalpų orą drėkinti.

Gerkite vandenį dažniau, negu įpratę. Dažniau kramsnokite česnaką, krienus ir kitus gamtinius antibiotikus. Jeigu Jūsų namuose kas nors jau susirgo, profilaktiškai vartikite vaistus nuo gripo, prieš tai pasitarę su gydytoju.

 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/ar-gripas-is-tiesu-baisus-4428.html