Mobiliųjų programėlių ekspertas: sėkmės receptas – globalus mąstymas

Mobiliųjų programėlių kūrėjai, siekiantys, kad į jų idėjas būtų investuojama, turėtų suprasti, jog daugiausia tikimasi iš besivystančių Azijos rinkų, todėl globalus mąstymas yra didžiausias kūrėjų privalumas, mano pradedančiųjų verslininkų akceleratoriaus „AppCampus.fi“ technologijų vadovas Teemu Tapanila.
Programinės įrangos milžinėje „Microsoft“ su „Windows mobile“ platforma dirbantis T. Tapanila savaitraščiui „Ekonomika.lt“ pasakojo manantis, kad lietuviams netrūksta veržlumo, tačiau vertėtų daugiau dėmesio skirti verslumui skatinti.
Kaip manote, kokių klaidų reikėtų vengti programėlių kūrėjams?
Kūrėjai linkę manyti, kad įdėjus savo kūrinį į mobiliųjų programėlių platformą nebereikia nieko daryti ir belieka laukti, kol ims plaukti klientai. Deja, taip nebūna. Paleidus programėlę prasideda didysis darbas: reikia vilioti vartotojus ir atsižvelgiant į jų atsiliepimus atitinkamai ją tobulinti.
Ieškantieji finansavimo turėtų būti pasiruošę sukurpti įtikinamą verslo planą. Gerą idėją pateikti popieriuje nėra lengva, tačiau padaryti tą pati programėlės pavidalu – dar sunkiau.
Mes patariame kūrėjams savo kūrinį duoti išbandyti bent dešimčiai pažįstamų programuotojų ir po kelių naudojimo dienų paklausti, ar šie suprato idėją. Toks procesas padeda rasti naudingų įžvalgų ir, jomis remiantis, patobulinti savo produktą.
Kokios kūrėjų komandos savybės sudaro patikimos investicijos įspūdį?
Patirtis ir sėkmė kuriant programėles. Vertiname tokias komandas, kurios jau yra kūrusios aukštos kokybės programas ir pritraukusios tūkstančius ar milijonus vartotojų. Taip pat svarbu, kad kūrėjai suprastų skirtingų rinkų poreikius.
Vis dėlto nenorime atmesti komandų, turinčių mažiau patirties, todėl raginame jas būti aktyvias tiek vietinėje, tiek tarptautinėje programėlių kūrėjų bendruomenėje bei nevengti įvairių su šia veikla susijusių renginių.
„GetJar“ kūrėjas Ilja Laursas yra sakęs, kad jis linkęs investuoti ne į idėją, o į kūrybingą komandą. Ar ir jūs laikotės panašios nuomonės?
Tiesą pasakius, mus domina ir komanda, ir idėja. Kadangi esame į galutinį produktą orientuotas pradedančiųjų verslininkų akceleratorius, neiškeliame nė vienos pusės aukščiau. Mums rūpi idėjos ir komandos sinergija. Geros idėjos yra būtinos, tačiau jos netaps produktu, jei nebus geros komandos.


Ar „startuoliams“ būtina turėti atitinkamą išsilavinimą ir patirties?
Ne. Žinoma, reikia tam tikrų įgūdžių, tačiau nėra jokio skirtumo, kaip jų įgauni.
Mes ieškome ko nors kitokio – netikime, kad egzistuoja kas nors visiškai unikalus, tačiau kitoks – tikrai taip. Išsilavinimas nėra esminis veiksnys, gimstant naujoms, būtent kitokioms, idėjoms.
Vis dėlto mūsų patirtis rodo, kad turintieji atitinkamos patirties yra pajėgesni susigaudyti idėjų galybėje. Todėl labai svarbu, kad programėlių kūrėjai aktyviai dalyvautų renginiuose, tokiuose kaip programavimo maratonai. Mes ieškome komandų, dalyvaujančių ir laiminčių tokiuose renginiuose.
Kokį įspūdį jums padarė programėlių kūrėjai iš Lietuvos? Gal pastebėjote pranašumų ar trūkumų?
Lietuviai nuostabiai dirba su technine programėlių dalimi, tačiau jaučiama rinkodaros įgūdžių stoka.
Šiuo metu jau esame sulaukę nemažai paraiškų finansuoti projektus ir pastebime, kad susidomėjimas mobiliųjų programėlių kūrimu Lietuvoje nuolatos auga. Manau, kad prie to prisideda ir tai, jog sparčiai auga „Windows mobile“ operacinės sistemos, su kuria mes dirbame, vartotojų skaičius.
Kaip kūrėjas turėtų pasiruošti investicijų paieškoms? Į ką jūs, kaip investuotojas, kreipiate daugiausia dėmesio?
Kadangi dirbame visame pasaulyje, negalėčiau įvardyti konkrečių žingsnių būtent Lietuvos kūrėjams.
Mes ieškome kūrėjų, kurie nepasižymi statišku mąstymu. Jie taip pat turėtų būti patyrę bei pajėgūs įdomiai pristatyti savo idėją. Mes ieškome programėlių ir žaidimų, kurie galėtų patraukti milijonines auditorijas, todėl jos neturėtų būti skirtos vietos auditorijai. Geidžiamiausios rinkos šiuo metu yra Indija ir Kinija, todėl kūrėjai turėtų mąstyti globaliai.
Ar matote skirtumų tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos programuotojų?
Mano akimis, Baltijos šalys yra gana panašios. Jūsų inžinieriai labai gabūs, o gyvastinga verslumo dvasia skatina juos imtis naujų iššūkių. Manau, kad netolimoje ateityje Baltijos šalyse matysime spartų pradedančiųjų verslininkų skaičiaus augimą, o ilgainiui tai gali sudaryti sąlygas ir stambesniems žaidėjams atsirasti.
Jei kas nors sako, kad Lietuvos mobiliųjų programėlių kūrėjų darbai nėra labai kokybiški, netikėkite tokiais žodžiais. Lietuvoje kuriami ypač aukštos kokybės produktai. Jei nesustosite, galite pasiekti labai didelių rezultatų.
Teemu Tapanila: CV
• Su mobiliosiomis technologijomis dirba nuo vaikystės
• „AppCampus.fi“ dirba nuo akceleratoriaus įkūrimo
• Turi sprendžiamąjį balsą akceleratoriaus investicijose
Faktai: „AppCamp.fi“
• „Microsoft“ ir „Nokia“ kūrinys, disponuojantis 18 mln. eurų (62 mln. litų) dydžio lėšomis
• Atrinkti kandidatai gali sulaukti 20, 50 ar 70 tūkst. eurų indėlio į programėlių kūrimo procesą
• Siekia skatinti mobiliųjų programėlių vystymą „Windows Mobile“ platformai
• Akceleratorius įsikūręs Espo mieste Suomijoje

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/mobiliuju-programeliu-ekspertas-sekmes-receptas-globalus-mastymas-44805.html