Nuo ko priklauso vaisių ir daržovių kainos

Pavasariui įpusėjus jau spėjome pasimėgauti šviežiu pavasario derliumi iš užsienio šalių ir Lietuvos ūkininkų. Prekybininkų duomenimis, daržovių šiemet kovą buvo suvartota net dviem trečdaliais daugiau nei įprastai žiemos mėnesiais. Tai neabejotinai lėmė ir dėl įvairių sąlygų kritusios vaisių ir daržovių kainos. Tad prekybos tinklo „IKI“ atstovas atskleidė, nuo ko priklauso derliaus kainų svyravimai.

Naujas derlius – koks jis?

Dar vasario mėnesį prekybos tinklo „IKI“ parduotuvių lentynas pasiekė naujas šių metų derlius iš Ispanijos, Italijos, Graikijos ir Egipto. Kiek vėliau atsirado sodo ir daržo gėrybių iš Makedonijos, Vengrijos, Kipro ir kaimyninės Estijos.

Pasak prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovo Andriaus Petraičio, derliaus asortimentas yra nuolat pildomas ir keičiamas pagal vaisių ir daržovių sezoniškumą visą pavasarį.

„Kaip ir kasmet pirmiausia parduovių lentynas pasiekia naujo derliaus daržovės: bulvės, morkos, burokėliai, kopūstai, ridikėliai, pekininiai kopūstai. Šios daržovės – pirkėjų vienos mėgstamiausių.

Nesunku pastebėti, kad vis labiau dairomasi įvairesnių salotų, itin pamėgtos ir šviežios prieskoninės žolelės – tiek fasuotos, tiek vazonėliuose. Norėdami patenkinti pirkėjų lūkesčius, kasmet ieškome, kuo galėtume papildyti savo prekių asortimentą.

Šiemet lentynose bus galima rasti šviežių česnakų, svogūnų su žaliais laiškais ryšulėlių, Kale kopūstų, raudonųjų rūgštynių. Taip pat kaliaropių su lapais, žirnių ankščių ir ūglių“, – pasakojo A.Petraitis.

Iš lietuviškų daržovių šiuo metu mus džiugina ilgavaisiai ir trumpavaisiai agurkai, svogūnų laiškai ir salotos vazonėlyje. Planuojama, kad pirmosios lietuviškos grunte augintos salotos ir pomidorai pasirodys gegužės pradžioje.

Vaisius ir daržovės šį pavasarį perkame pigiau

Pasak prekybos tinklo atstovo, šiemet kovo mėnesį, palyginti su pernai metų kovu, fiksuojamas vaisių bei daržovių kainų kritimas. Pastebima, kad šiemet atpigo daugiau nei 60 įvairių vaisių ir daržovių rūšių.

„Per praėjusį mėnesį pirkėjai mūsų tinklo parduotuvėse galėjo įsigyti įvairių vaisių ir daržovių maždaug 12 proc. pigiau. Iš vaisių smuktelėjo užjūrio vynuogių, ekologiškų bananų ir obuolių kainos. Iš daržovių bene labiausiai pigo svogūnai – jų galima įsigyti beveik perpus pigiau, taip pat svogūnų sodinukai – nuo vieno iki dviejų penktadalių.

Morkos pigo beveik trečdaliu, maždaug penktadaliu sumažėjo bulvių, burokėlių, šviežių kopūstų, brokolių, kiek mažiau nei dešimtadaliu – paprikų, česnakų, prieskonių, kai kurių rūšių salotų ir pomidorų kainos“, – teigė A.Petraitis.

Nuo ko priklauso vaisių ir daržovių kainos

Pasak „IKI“ viešųjų ryšių vadovo, vaisių ir daržovių kainų pokyčiai vyksta nuolat ir juos lemia daug įvairių veiksnių: „Viena iš svarbiausių ir dažniausių kainų pokyčių priežasčių – geresnis ar prastesnis metų derlius.

Kainas koreguoja ir tokie veiksniai, kaip daržovių ir vaisių sezoniškumas, įvairios pasaulinės tendencijos, žaliavų kainų pokyčiai, oro sąlygos, konkurencinė aplinka, pasiūlos ir paklausos santykis, net politiniai veiksniai, pavyzdžiui, Rusijos skelbtas embargas.

Mes taip pat visuomet stengiamės savo pirkėjams pasiūlyti prekių, kurios geriausiai atitiktų kainos ir kokybės santykį. Kainų mažinimas mūsų įmonėje yra nuolatinis procesas, todėl ir toliau ieškosime būdų, kaip mėgstamų ir kokybiškų produktų galėtume pasiūlyti už pirkėjams priimtiną kainą “

Skanių daržovių salotų receptas

Prekybos tinklo „IKI“ Panevėžio kulinarijos cecho vadovė Aistė Rasmussen siūlo pasinaudoti tuo, kad daržovių ir vaisių kainos tokios palankios, ir pasigaminti gardžių lengvų salotų. Tam jums reikės 1 valg. šaukšto sezamų sėklų, kelių agurkų, ridikėlių, 100 g pipirnės, 2 valg. šaukštų ryžių acto, sojų padažo, sezamų aliejaus ir dviejų valgomųjų šaukštų rudojo cukraus.

„Sausoje keptuvėje paskrudinkite sezamų sėklas. Plonomis ilgomis juostomis supjaustykite agurkus (tam puikiai tiks bulvių skutiklis). Plonais griežinėliais supjaustytus ridikėlius ir pipirines sumaišykite su agurkais.

Actą, sojų padažą, cukrų ir aliejų gerai išmaišykite ir šiuo padažu apšlakstykite salotas. Prieš patiekdami apibarstykite sezamų sėklomis. Skanaus!“

Labiausiai kovo mėn. atpigusių derliaus gėrybių TOP 5

Svogūnai –47 proc. Morkos –30 proc. Bulvės –20 proc. Burokėliai –20 proc. Švieži kopūstai –14 proc.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nuo-ko-priklauso-vaisiu-ir-darzoviu-kainos-54990.html