Nežinią prasklaido geresnės žinios

Nors Lietuvos ir Japonijos prekybos ryšiai nėra labai glaudūs, tačiau tam tikri tolimosios šalies atgarsiai vis dėlto pasiekia mūsų verslininkus – vienus tiesiogiai per prekybos partnerius, kitus ir netiesiogiai.

Po žemės drebėjimo ir cunamio ne viena stambi Japonijos kompanija buvo sustabdžiusi savo įmonių veiklą. Neilgai trukus apie detalių iš Japonijos trūkumą paskelbė ir kitos stambios pasaulio kompanijos. Buvo skelbta, kad „Apple“ negali gauti detalių, reikalingų naujųjų planšetinių kompiuterių „iPad 2“ gamybai. Apie panašias problemas prabilo ir kiti užsienio gamintojai. Be to, baimintasi, kad gali baigtis skystųjų kristalų ekranų mobiliesiems telefonams atsargos ir kiti reikalingi komponentai.

 

Tvirtų garantijų nėra

Manoma, kad su sunkumais gali susidurti ir automobilių pramonė. „General Motors“ dėl detalių trūkumo uždarė sunkvežimių gamyklą JAV. Tiesa, kartu pareiškė, kad turi automobilių patenkinti dviejų mėnesių paklausai. Manoma, kad gali nukentėti ir lengvųjų automobilių gamintojai, nes žemės drebėjimo zonoje buvo gaminami kai kurie jiems reikiami komponentai.

Kiek visa tai gali turėti įtakos Lietuvos įmonėms ir vartotojams, nežinoma.

„Didieji telefonų gamintojai, veiklą vykdantys Japonijoje, mus patikino, kad mobiliųjų telefonų trūkumo ar tiekimo problemų neturėtų kilti.
Tiesa, nežinia Japonijos rinkose dar tvyro, todėl tvirtos garantijos nėra. Mes savo ruožtu darysime viską, kad vartotojai Lietuvoje nepajustų mobiliųjų įrenginių trūkumo“, – sakė „Bitė Lietuva“ bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Raminta Rimkienė.

Laukia aiškumo

„Topo grupės“ komunikacijos vadovė Aurelija Rusteikienė tikino, kad ypatingų pokyčių neturėtų būti. Jos manymu, atsargų turima pakankamai. Be to, dėl tragiškų įvykių tiekimas neturėtų nutrūkti taip greitai. Tuo labiau kad japonai greitai tvarko tragedijos padarinius, nes ne pirmą kartą tenka su jais susidurti. Tiesa, šį kartą pasekmės skaudesnės.

„Greitų ir ekstremalių pokyčių neturėtų būti“, – manė A. Rusteikienė.

Be to, ir japonų ekonomika paskirstyta taip, kad gaminama nebūtinai Japonijoje – nemažai gamybos perkelta ir į Europą.

A. Rusteikienė sakė, kad dabar kartais pasigirsta ir spekuliacijų brangimo tema. Jos teigimu, daryti įtaką prekėms brangti Japonijos įvykiai neturėtų.

Beje, lietuviams verslininkams įvykiai Japonijoje atsiliepia ir tiesiogiai. Panevėžio rajono keramikos bendrovė „Midenė“ iki šiol dalį savo produkcijos – dailiosios keramikos gaminių – eksportuodavo į Japoniją. Pasak šios įmonės vadovo Gražvydo Žegulio, po tragedijos viskas sustojo ir kol kas nejuda iš vietos. Tiesa, blogų žinių nėra – partneriams, įsikūrusiems prie Tokijo, nieko nenutiko. Tačiau, lietuvių žiniomis, dabar jie laukiantys, kol baigsis problemos atominėje elektrinėje ir tik tuomet dėlios savo strategiją. Tad kaip viskas susiklostys, pasak G. Žegulio, sunku pasakyti. Tuo labiau kad labai greitų sprendimų nesitikima. Įmonės vadovo manymu, be kokio mėnesio niekas ir nepaaiškės. Tiesa, eksporto į Japoniją dalis visoje įmonės apyvartoje nėra labai didelė, tad didelių nuostolių nesitikima patirti.

Pamažu atnaujina

Beje, vakar, praėjus maždaug dešimčiai dienų po tragedijos, pasigirdo ir optimistiškesnių žinių. Vakar kelios stambiausios Japonijos korporacijos paskelbė pamažu atnaujinančios darbą savo įmonėse. Jau šiandien „Sony“ kompanija planuoja atnaujinti gamybą įmonėje, įsikūrusioje šiaurinėje Japonijos dalyje, o automobilių gamintoja „Nissan“ ketina atidaryti dalį savo vietos įmonių dar šią savaitę. Tiesa, kompanijos vis dar baiminasi elektros tiekimo trikdymų dėl stichijos padarinių. Daugelis gamybos įmonių būtent dėl šios priežasties iki šiol yra uždarytos, – tarp jų, šešios „Sony“ įmonės, iš jų dvi – Fukušimos prefektūroje.

Korporacija „Toyota Motor“ ir jos antrinės įmonės greičiausiai dar keletą dienų neatnaujins gamybos, o „Honda Motors“ kol kas savo planų apie įmonių darbo atnaujinimą neskelbia.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nezinia-prasklaido-geresnes-zinios-5919.html