Naujų darbo vietų sukuriama, tačiau nepakankamai

Praėjusį mėnesį kompanijos sukūrė naujų darbo vietų, tačiau nepakankamai, kad patenkintų 15 mln. JAV bedarbių, praneša AP. Šiandien turi pasirodyti JAV darbo departamento ataskaita, kurioje prieš artėjančius rinkimus atsispindės 9,5 proc. nedarbas.

Ekonomistų skaičiavimais, rugsėjo mėnesį privačios įmonės iš viso sukūrė 75 tūkst. naujų darbo vietų. Tačiau šį skaičių atsveria žmonių, praradusių laikinus darbus, skaičius. Bendrai, ekonomistai neįžvelgia jokių pokyčių darbo rinkoje. Ekonomisto Thomaso Reuterso atlikta apklausa pranašauja, kad nedarbo lygis išaugs iki 9,7 proc. Nedirbantys žmonės nėra laikomi bedarbiais iki tol, kol nepradeda aktyviai ieškotis darbo.

Ekonomistai neįžvelgia ženklų, indikuojančių gerėjančią padėtį darbo rinkoje. „Šiuo metu yra nepakankamas ekonomikos augimas, tad darbdaviai nemato priežasčių, dėl kurių turėtų priimti daugiau darbuotojų“,- pasakojo „IHS Global Insight“ ekonomistas Nigelis Gaultas. Jo teigimu, naujų darbo vietų sukūrimo tempai išliks tokie pat menki ir per likusius šių metų mėnesius.

„Deutsche Bank“ ekonomistas teigė, kad pokrizinė ekonomika išaugo vos 3 proc. ir tai yra daugiau nei dukart mažiau nei vidutinis 6,5 proc. augimas pokario ekonomikoje.

Vis dėlto, galima įžvelgti ir tam tikrų pozityvių indikatorių. Paskutinėmis savaitėmis mažėjo žmonių, davusių paraiškas dėl bedarbystės pašalpų. Be to, iki 3,2 mln. išaugo ir laisvų darbo vietų skaičius. Tačiau nei vienas iš šių rodiklių nėra pakankamas, kad būtų galima kalbėti apie plataus masto darbo vietų sukūrimą.

Nedarbo lygis gali išaugti netgi tuomet, kai yra kuriamos naujos darbo vietos, dėl to, kad šių darbo vietų nepakaks didėjančiam gyventojų skaičiui. Manoma, kad darbo vietų mažėjimą skatina jaunimas, bandantis susirasti savo pirmąjį darbą, bei darbo ieškantys nauji imigrantai.

San Francisko Federalinio Rezervų Bankas paskaičiavo, kad kiekvieną mėnesį reikės sukurti 300 tūkst. naujų darbo vietų, norint sumažinti nedarbo lygį iki 8 proc. per ateinančius porą metų.

 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nauju-darbo-vietu-sukuriama-taciau-nepakankamai-749.html