Ką slepia didžioji Kinijos ugniasienė? (1)

(Puslapis 1 iš 2)


REUTERS/SCANPIX nuotr.

anarchija.lt

2012-09-09 09:06

 Michael Anti (aka Dzin Džao) blogina (rašo internetinius dienoraščius) Kinijoje jau 12 metų. Nepaisant kontrolės, kurią turi centrinė valdžia interneto erdvėje („visi serveriai yra Pekine“), jis teigia, kad šimtai milijonų mikroblogerių iš tiesų kuria pirmąją šalies istorijoje nacionalinę viešąją erdvę ir keičia galios svertus netikėtais būdais. Pateikiame Michael Anti TED paskaitos nuorašą.

Paskutines kelias dienas girdėjau žmones kalbant apie Kiniją. Aš taip pat diskutavau su draugais apie Kiniją ir kinų internetą. Tai tapo man tikru iššūkiu. Aš noriu, kad mano draugai suprastų: Kinija yra nevienareikšmė.

Taigi aš visuomet noriu papasakoti istoriją, kuri skamba maždaug taip: „viena vertus yra taip, kita vertus yra anaip“. Duosiu pavyzdį. Kinija yra BRIC šalis. BRIC reiškia Braziiją, Rusiją, Indiją ir Kiniją. Šios besivystančios ekonomikos iš tikrųjų padeda atgaivinti pasaulio ekonomiką. Bet tuo pačiu metu, kita vertus, Kinija yra SICK šalis, t.y. terminas pasirodęs Facebook IPO dokumentuose. Juose sakoma, kad SICK šalis reiškia Siriją, Iraną, Kiniją ir šiaurės Korėją. Šios keturios šalys neturi prieigos prie Facebook socialinio tinklo. Taigi iš esmės Kinija yra SICK BRIC (anglų k.: ligotos plytos) šalis.

Dar vienas projektas buvo sukurtas stebėti Kiniją ir Kinijos internetą. Ir dabar, šiandien, aš noriu papasakoti savo paties kelių metų pastebėjimus, kurie susikaupė už tos sienos. Jeigu esate serialo „Sostų žaidimas“ (Game of the Thrones) gerbėjas, jūs tikrai žinote kokia svarbi senajai karalystei yra didžioji siena. Ji apsaugo nuo keistų dalykų iš šiaurės.

Tas pats tinka Kinijai. Šiaurėje buvo Didžioji Siena, Čang Čeng. Ji saugojo nuo užpuolikų 2000 metų. Bet Kinija taip pat turi Didžiąją Ugniasienę. Tai didžiausia skaitmeninė blokada visame pasaulyje. Ji skirta ne tik apsaugoti Kinijos režimą nuo užjūrio, nuo visuotinių vertybių, bet taip pat skirta tam, kad apsaugotų savus Kinijos piliečius nuo globalaus laisvojo interneto pasiekimo ir netgi išskaidytų juos į blokus, išlaikytų nesusivienijusius.

Iš esmės „Internetas“ turi du internetus. Vienas yra Internetas, kitas yra Kinanetas. Bet, jeigu manote, kad Kinanetas yra kažkas panašaus į dykynę ar dykvietę, manau, klystate. Mes taip pat naudojame labai paprastą katės ir pelės žaidimo metaforą, kad apibūdintumėm 15 metų besitęsiančią kovą tarp Kinijos cenzūros, valdžios cenzūros, t.y. katės, ir Kinijos interneto vartotojų, o tai reiškia mus, pelę. Bet kartais tokio tipo metafora yra per daug supaprastinta.

Taigi šiandien aš noriu jums suteikti naujausias žinias apie 2.0 versiją. Kinijoje mes turime 500 milijonų Interneto vartotojų. Tai yra didžiausia „interniečių“, interneto vartotojų, populiacija visame pasaulyje. Nors Kinijoje absoliučiai cenzūruojamas internetas, bet nepaisant to, Kinijos interneto visuomenė sparčiai auga. Kaip tai įvyko? Paprasta. Jūs turit Google, mes turim Baidu. Jūs turit Twitter, mes turim Weibo. Jūs turit Facebook, mes turim Renren. Jūs turit YouTube, mes turim Youku ir Tudou. Kinijos vyriausybė užblokavo visas tarptautines Web.2.0 paslaugas ir mes kinai sukūrėme kiekvienos jos kopiją.

Taigi tai yra tai, ką aš vadinu išmaniąja cenzūra. Tai ne šiaip cenzūra. Dažniausiai ši Kinijos nacionalinė interneto politika yra labai paprasta: „blokuok ir klonuok“. Viena vertus, ji nori patenkinti žmonių socialinių tinklų poreikį, kuris yra labai svarbus, nes žmonės išties labai mėgsta socialinius tinklus. Bet kita vertus, jie nori turėti serverį Pekine, kad jie galėtų pasiekti duomenis, bet kuriuo metu, vos jiems panorėjus. Viena iš priežasčių, kodėl Google buvo išgrūsta iš Kinijos, buvo ta, kad jie negalėjo susitaikyti su faktu, jog Kinijos vyriausybė nori turėti serverį savo rankose.

Tam tikru metu arabų diktatoriai nesuvokė šių dviejų esminių principų. Pavyzdžiui, Egipto Mubarakas – jis išjungė internetą. Jis norėjo apsaugoti interneto vartotojus nuo jo kritikavimo. Bet kuomet interneto vartotojai negalėjo pasiekti interneto, jie išėjo į gatves. Ir dabar rezultatas labai paprastas. Mes visi žinome, kad Mubarakas techniškai yra miręs. Bet taip pat Ben Ali, Tuniso prezidentas, nepaisė antros taisyklės. Tai reiškia, nelaikė serverio savo rankose. Jis leido Facebook, JAV įsikūrusiai paslaugai, tęsti veiklą Tunise. Taigi jis negalėjo apsaugoti savo piliečių nuo jo korupciją kritikuojančių vaizdo įrašų talpinimo. Įvyko tas pats dalykas. Jis buvo pirmasis nuverstasis „arabų pavasario“ metu.

Bet šios dvi labai protingos tarptautinės cenzūros priemonės neapsaugojo Kinijos socialinės žiniasklaidos nuo tapimo iš tiesų tikra viešaja erdve, viešos nuomonės taku ir kinų pareigūnų košmaru, nes mes turime 300 milijonų mikroblogerių Kinijoje. Tai visa Jungtinių Amerikos valstijų populiacija. Taigi kuomet šie 300 milijonų žmonių, mikroblogerių (taip, valdžia sugeba blokuoti socialinio tinklo įrašą mūsų cenzūruotoje platformoje), tačiau pats iš savęs kinanetas... bet pats iš savęs jis gali sukurti labai galingą energiją, kurios dar niekada nebuvo Kinijos istorijoje. 2011 m., Liepą, du traukiniai susidūrė Vendžou, pietiniame mieste. Iškart po traukinių avarijos, valdžios organai tiesiogine to žodžio prasme bandė paslėpti traukinį, palaidoti traukinį. Tai papiktino Kinijos interneto vartotojus. Prab4gus penkioms dienoms po traukinio susidūrimo atsirado 10 milijonų kritikuojančių žinučių socialinėje žiniasklaidoje, ko niekuomet dar nebuvo įvykę Kinijos istorijoje. Vėliau šiais metais traukinių ministras buvo atleistas ir nuteistas 10 metų kalėjimo.

Neseniai įvyko labai juokingi debatai tarp Pekino aplinkosaugos ministerijos ir Amerikos ambasados Pekine, nes ministerija apkaltino JAV ambasadą dėl kišimosi į Kinijos vidaus reikalus, atskleidžiant Pekino oro kokybės duomenis. Taigi pagal Ambasados duomenis dalelių taršą siekė 2,5 koeficiento ir rodė 148 Ambasada teigė, kad pavojinga pažeidžiamajai žmonių grupei būti lauke. Taigi užuomina, kad nėra gerai eiti į lauką. Bet tuo tarpu internete yra talpinami ir ministerijos duomenys, kurie rodo, kad tarša tesiekia 50. Tai reiškia, kad viskas gerai. Tinkama oro kokybė eiti į lauką. Tačiau 99 procentai Kinijos mikroblogerių tvirtai palaiko Ambasados pociziją. Aš gyvenu Pekine. Kiekvieną dieną aš pasižiūriu į JAV ambasados duomenis, kad nuspręsčiau, ar verta atidaryti langą.

Kodėl Kinijos socialiniai tinklai net su šia visa cenzūra taip auga? Viena iš priežasčių yra kinų kalba. Žinot, Twitter ir Twitter klonai turi tam tikrą 140 ženklų limitą. Tačiau anglų kalboje tai reiškia vos 20 žodžių arba sakinį su trumpa nuoroda. Galbūt Vokietijoje, vokiečių kalboje, tai reikštų išvis tik „Aha!”

Bet kinų kalboje, tie 140 ženklų reiškia pastraipą, istoriją. Galite ten turėti beveik visus žurnalistinius elementus. Pavyzdžiui, čia (rodo vaizdą ekrane) yra Šekspyro Hamletas. Tas pats turinys. Galite matyti, kad vienas kinietiškas Twitter įrašas tolygus 3,5 angliškiems Twitterio įrašams. Kinai nuolat sukčiauja, ar ne? Taigi dėl to kinai išties lako mikrobloginimą tikra žiniasklaida, o ne vien žiniasklaidos antraštėmis.

Taip pat, vėl kalbant apie kloną, Sina kompanija yra veikėjas, kuris klonavo Twitter. Šis klonas turi net savo atskirą vardą Weibo. „Weibo“ kiniečių kalboje reiškia „mikroblogą“. Jis turi savo unikalių savybių. Komentarų zonoje kinų Weibo primena labiau Facebook nei originalųjį Twitter. Taigi inovacijos ir klonai, kaip Weibo ir mikrobloginimas, kuomet pasirodė Kinijoje 2009 m., iškart tapo atskira žiniasklaidos platforma. Tapo žiniasklaidos platforma 300 milijonų skaitytojų. Tai tapo žiniasklaida. Viskas, kas nepasirodo Weibo, bendra prasme neegzistuoja Kinijos visuomenei.

Straipsnio puslapiai:

anarchija.lt

Close

Į Lietuvą suplūs technologijų lyderiai: atsiskleidė ir lietuvių žinios

 Naujausias tyrimas parodė, kad lietuviai yra girdėję apie „blockchain“ ir kriptovaliutų technologijas, tačiau vis dar jomis nepasinaudoja. Ekspertai teigia, kad šiomis temomis trūksta diskusijų. Tad jau ketvirtus metus ...

Telefonų istorija: 7 telefonai, kurie paliko didžiausią pėdsaką

1983 m. metais pasirodė pirmas mobilusis telefonas. Šiandien, praėjus 35-iems metams po jo atsiradimo, šis įrenginys gerokai pasikeitė. Dabar jį vadiname išmaniuoju telefonu, kartais jis vargiai telpa mūsų kelnių ...

Į Lietuvos kelius grįžta „Google Street View“ automobiliai

 Šią vasarą Lietuvos keliuose vėl pasirodys „Google Street View“ automobiliai. Jų tikslas – atnaujinti šalies duomenis platformoje „Google Maps“. Šįkart bus koncentruojamasi į tarpmiestinių ...

Žingsniu arčiau Nobelio: profesorius V. Šikšnys įvertintas elitine 1 mln. dolerių vertės Kavli premija

Vilniaus universiteto (VU) profesorius Virginijus Šikšnys už CRISPR-Cas9, arba vadinamųjų „genų žirklių“, atradimą apdovanotas kas dvejus metus teikiama elitine Kavli premija, kurios vertė siekia 1 milijoną JAV ...

Atšilus orams: 3 patarimai, kaip apsaugoti telefoną

Meteorologai džiugina itin vasariško savaitgalio prognozėmis, todėl daugelis mintyse jau planuoja išvykas į gamtą. Šiluma, vandens telkiniai, smėlis – neatsiejami tokio laisvalaikio atributai, bet taip pat ir grėsmės ...

Atraskite Lietuvą: 5 išmanūs būdai padės suplanuoti tobulą kelionę

Pastaraisiais metais Lietuvą vis dažniau atranda ne vien svečiai iš užsienio, bet ir patys lietuviai. Ir tai tikrai nestebina: šalies miestai nuolat atsinaujina bei pasiūlo įdomių atrakcijų, šalia miškų bei ežerų dygsta ...

5 geriausi telefonai, kuriuos galite įsigyti tiesiog dabar

Atėjus laikui įsigyti naują išmanųjį, tenka spręsti nemažai klausimų: kurio gamintojo, kurios serijos bei modelio, dydžio ir net spalvos įrenginį rinktis, o gal, apskritai, dar palaukti geresnio? Jei laukti nesinori, „Tele2“ ...

Išmanus kelionių planavimas: 4 programėlės, padėsiančios sutaupyti

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis mintyse vis dažniau kuria būsimų atostogų planus. Tačiau planuoti kryptis ir įspūdžius yra daug smagiau nei išlaidas, todėl technologijų lyderė „Tele2“ siūlo į pagalbą pasitelkti ...

Atlikite testą: ar žinote, koks turi būti slaptažodis?

Jei manėte, kad jūsų „Slaptazodis123“ yra saugus, turime jus nuliūdinti: taip nėra. Programišiai nuolat naudoja šimtų milijonų vartotojų prisijungimo duomenis tobulinant slaptažodžių spėjimo technikas, kuriant programinę ...

Trys fotografavimo telefonu klaidos, skiriančios mėgėją nuo profesionalo

Kiekviena įamžinta akimirka, jei ji pateikta tinkamai, gali būti išskirtinė. Deja, kartais plika akimi matomas vaizdas stipriai pranoksta tą, kurį išvystame telefono ekrane. Nuotraukos būna „išsiliejusios“, spalvų ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas