Ko euro zona gali pasimokyti iš Afrikos?

(Puslapis 1 iš 2)


AFP/SCANPIX nuotr.

Ekonomika.lt

2012-10-05 14:20

Europos lyderiams besiginčijant, kaip suvaldyti euro zonos skolų krizę, 14 Afrikos Užsachario šalių galėtų pamokyti juos, kaip išlaikyti disciplinuotą ir stabilią valiutos sąjungą, rašo BBC.

Šių šalių bendra valiutos sistema, CFA frankas, garantuoja žemą infliaciją, išlaiko investuotojų pasitikėjimą ir pastaraisiais metais užtikrino tokį ekonomikos augimą apie kurį Europa gali tik pasvajoti.

Be to, ji atlaikė stiprų ekonominį spaudimą – dauguma šalių priklauso nuo pažeidžiamo žaliavos eksporto, o kelios kitos yra tarp pasaulio skurdžiausių pasaulio šalių.

Taip pat dalis bloko – kurį daugiausia sudaro buvusios Prancūzų kolonijos Vakarų ir Centrinėje Afrikoje – kenčia žiaurių politinį nestabilumą.

Pernai buvo keliems mėnesiams sustabdyta Dramblio Kaulo Kranto tarptautinių mokėjimų sistema, Gvinėja Bisau ir Malis kentėjo nuo karinių perversmų ir vidinių konfliktų.

Tačiau valiutos patikimumas išlieka tiek ekonomikos, tiek politikos atžvilgiu. Centrinė Afrikos ekonomika šiemet augs 4,6 proc., o Vakarų Afrikos – 6,4 procentų.

CFA blokas funkcionuoja gan harmoniškai ir be jokio poreikio integruotis politiškai, kad būtų išlaikyta monetarinė ir finansinė disciplina.

Viena pagrindinių pamokų Europai būtų tai, kaip CFA zonos šalys sugeba atskirti valiutos sąjungos valdymą nuo valstybinės politikos ir ginčų tarp valstybių narių.

Politinė vienybė Vakarų ir Centrinėje Afrikoje yra turbūt silpnesnė nei euro zonoje. Tačiau Afrikos franko zonos valdžia vengia iškelti viešus konfliktus virš regioninės ekonomikos politikos.

Žinoma, čia, kaip ir Europoje, taip pat netrūksta nacionalinių interesų susidūrimų bei konkurencijos.

Politinė laisvė

Tačiau dauguma ginčų vyksta už uždarų durų, slaptų derybų metų. Afrikos politikai savo šalies viduje beveik niekada nekomentuoja bendros valiutos ar kitų šalių ekonomikos politikos.

Taip elgtis nebūtų įmanoma valdžios atstovams Europoje, kur politika yra atviresnė ir žymiai labiau nušviečiama žiniasklaidoje bei jaučia nacionalinių parlamentų spaudimą.

Nors CFA zonos vyriausybės yra renkamos, realybėje Afrikos valdžia vis tiek kyla iš viršaus, kur yra priimami svarbiausi ekonomikos sprendimai, o šie nėra kritikuojami žiniasklaidos.

To sau negali leisti net patys galingiausi Europos vadovai.

Politinė laisvė leidžia CFA vyriausybėms išlaikyti stabilumą bei atlaikyti stiprias audras, tokias kaip maištas Šiaurės Malyje ar 10 metų trunkantis konfliktas Dramblio Kaulo Krante – didžiausioje Vakarų Afrikos ekonomikoje bei prekybos vartuose į Malį ir Burkina Faso.

Paradoksas

Tačiau ne vien tai lemia CFA zonos stabilumą. Ji turi gyvybiškai svarbų ir ne tokį jau slaptą bruožą: CFA frankas yra pririštas prie euro. Tai garantuoja Prancūzijos iždas.

Toks susitarimas yra paveldėtas iš pokolonijinės eros laikų, kai dauguma Prancūzijos buvusių kolonijų nusprendė likti valiutos sąjungoje pririštoje prie Prancūzijos franko.

O po beveik keturiasdešimt metų, kaip Prancūzija prisijungė prie euro, CFA buvo „perrišta“ prie naujos bendros valiutos.

Taigi CFA zonos pagrindinis stabilumo garantas yra euras.

O būtent tai ir yra didžiausias skirtumas tarp CFA ir euro zonos.

Kai ES vyriausybės nesugeba sutarti ar neteisingai nusprendžia ką daryti suvaldant krizę, jas baudžia rinkos. Euras smunka dolerio ir svaro atžvilgiu, o skolinimosi kaina silpniausioms šalims stipriai išauga.

O CFA zonoje blogi ekonominiai rodikliai ar biudžeto krizė nesukelia valiutos vertės smukimo. Jei Investuotojų pasitikėjimas susilpnėja, išorinę CFA vertę išlaiko prancūzų apsaugotas pririšimas.

Griežtos taisyklės

Tačiau lazda turi du galus. Ankstyvajame praeito amžiaus dešimtajame dešimtmetyje stabiliai augantis Prancūzijos frankas lėmė, kad CFA buvo labai pervertintas.

CFA zonos eksportuotojų konkurencingumas smuko, į zoną pradėjo plisti importas, kas kirto smūgį vidaus ūkininkams.

Reikalus sutvarkė TVF ir Prancūzija 1994 m. sausio mėnesį. Tuomet buvo įvykdyta vienintelė CFA franko devalvacija – valiutos vertė buvo sumažinta 50 procentų.

Nors devalvacija buvo skausmingas žingsnis, tačiau ilgajame laikotarpyje ji lėmė atsigavimą. Nuo to laiko CFA franko vertė nebuvo koreguota.

Nepaisant iššūkių, sistema pasirodė jiems atspari ir paskatino finansinę regiono integraciją.

Tačiau pririšta valiuta turi savo kainą.

CFA frankas buvo pririštas su euru griežtomis skolinimosi ir indėlių laikymo paramos fonduose sąlygomis.

Straipsnio puslapiai:

Close

Analitikų verdiktas: Lietuvos ekonomika augs lėčiausiai Baltijos šalyse

 Euro zonos ekonomika pirmą pusmetį augo lėčiau, negu buvo tikėtasi, todėl šių metų prognozuojama 2,1 proc. ūkio plėtra jau neprilygs praėjusių metų augimo tempui. O štai Baltijos šalių plėtra po puikių praėjusių metų ...

Vienas didžiausių bankų pasaulyje perspėjo: pasekmes pajaus visi

 Vienas didžiausių bankų pasaulyje pareiškė, kad Žemės gyventojai baigia išnaudoti visus resursus ir perspėja: nei šalių valdžios, nei didžiosios bendrovės nėra pasiruošusios klimato kaitai. Pasirodo, pasaulis ...

Įvardijo miestus, kur mažiausiai dirbama, bet uždirbama daugiausiai

Visi svajoja, kuo mažiau laiko praleisti darbe, tačiau uždirbti nemenkas sumas. Naujas tyrimas atskleidė, kokia mieste dirbant tai padaryti lengviausia. Įvertinta ir Vilniaus pozicija. Kaip rašo „Expert Market“, tyrime remtasi ...

„Lidl“ Nyderlanduose palaipsniui atsisako prekybos cigaretėmis

Vokiečių prekybos tinklas „Lidl“, užpernai atėjęs ir į Lietuvos rinką, Nyderlanduose pradeda palaipsniui atsisakyti cigarečių dėl sumažėjusio poreikio. Gyventojų įpročius paveikė aktyvūs valdžios veiksmai kovoje su rūkymu. Leidinio ...

Europos Komisija reaguoja į JAV nustatytus plieno ir aliuminio importo apribojimus

JAV paskelbus, kad nuo 2018 m. birželio 1 d. taikys papildomus importo muitus iš ES į Jungtines Valstijas eksportuojamam plienui ir aliuminiui, atitinkamai 25 proc. ir 10 proc., Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sakė: ...

Į euro zoną šliejasi „skurdžiosios šalys“: ar sugriautų visą sistemą?

Trimis skurdžiausiomis Europos Sąjungos šalimis įvardijamos Bulgarija, Kroatija ir Rumunija siekia būti ne tik ES dalimi, bet ir euro zonos. Analitikų teigimu, jų dar laukia ilgas kelias, tačiau būtent skausmingos reformos gali lemti, kad į ...

Priminimas emigrantams: paskubėkite pildyti mokesčių deklaracijas

Vykstant deklaracijų pildymo bumui Lietuvoje, emigrantai turėtų neužmiršti, kad užsienyje mokestiniai metai taip pat įsibėgėję. Tai reiškia, kad svetur uždarbiavę tautiečiai turi pateikti deklaracijas užsienio mokesčių institucijoms, ...

Atsiveria galimybės lanksčiau nustatyti naujus PVM tarifus

 Šiandien Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti valstybėms narėms lanksčiau nustatyti PVM tarifus ir sukurti geresnę mokestinę aplinką. Teikiami siūlymai yra paskutiniai vykdomos PVM taisyklių ...

Lietuvių pamėgtoje atostogų šalyje norima atsisakyti „viskas įskaičiuota“ pasiūlymų

 Nemažai keliaujančiųjų į Turkiją renkasi „viskas įskaičiuota“ pasiūlymus, tačiau Turkijoje piktinamasi, kad dėl to turistai nepietauja mieste, mažiau keliauja. Dėl to siūloma panaikinti programą „viskas ...

„Ryanair“ meta visus kozirius: rado naują būdą spręsti skrydžių atšaukimo problemą

Pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ sprendimas atšaukti dešimtis tūkstančių skrydžių sugriovė 750 tūkstančių žmonių planus keliauti. Dabar kompanija bando atsitiesti ir tam ieško kuo įvairiausių sprendimų. Pastarasis buvo itin netikėtas, rašo independent.co.uk.

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas