Litus į eurus keis neribotą laiką (1)


REUTERS/SCANPIX nuotr.

BNS

2013-06-27 10:28

Lietuvai ruošiantis 2015 metais įvesti eurą, Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinio euro įvedimo planą, kuris bus pagrindinė praktinio pasirengimo euro įvedimui koordinavimo priemonė.

Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtas planas numato pagrindinius euro įvedimo Lietuvoje principus, būdą, laikotarpius ir priemones, užtikrinančias vartotojų interesų apsaugą, sklandų lito pakeitimą euru ir visuomenės informavimą bei informacijos sklaidą tarptautiniu ir Europos Sąjungos lygiu.

Dokumente rašoma, kad Lietuvos bankas patikslins euro įvedimo įstatymo projektą, kuriame bus numatytos pagrindinės euro įvedimo nuostatos - litų perskaičiavimas į eurus, grynųjų litų keitimas, litų išėmimas iš apyvartos, eurų banknotų ir monetų atvaizdų skelbimas, privalomas kainų litais ir eurais nurodymas ir kita.

Šį įstatymą Seimas priims tik tada, kai Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą dėl išlygos panaikinimo ir euro įvedimo Lietuvoje. Tarybos sprendimas turėtų būti paskelbtas kitų metų birželį.

Numatoma, kad kainos litais ir eurais bus nurodomos, praėjus 60 dienų nuo ES Tarybos sprendimo dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso ir bus nurodomos dar metus po euro įvedimo. Jos turės būti nurodomos ne tik prekybos ir paslaugų vietose, bet ir reklamoje.

Likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki euro įvedimo, euro monetos bus pradėtos paskirstyti bankams, o ne mažiau kaip 1 mėnesiui - ir banknotai. Monetas numatoma kaldinti Lietuvos monetų kalykloje, o banknotus Lietuvos bankas pasiskolins iš Europos centrinio banko.

Litai ir eurai kartu cirkuliuos 15 dienų nuo euro įvedimo. Prognozuojama, kad tuo metu didžioji litų banknotų (apie 80 proc.) ir monetų dalis bus pakeista į eurus arba išleista, perkant prekes ar paslaugas.

Neatlygintinai litai į eurus bus keičiami komerciniuose bankuose, Lietuvos pašte ir Lietuvos banke. Lietuvos pašte tai bus daroma 60 dienų, bankuose - vienerius metus (centus bus galima keisti 6 mėnesius), o Lietuvos banke - neribotą laiką.

Euro įvedimo dieną indėliai ir kitos pinigų sumos litais visose klientų sąskaitose bus neatlygintinai perskaičiuojamos į eurus.

Dokumente numatyta, kad euro įvedimas neturi pažeisti vartotojų interesų, todėl bus imtasi visų priemonių, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo perskaičiuojant kainas, darbo užmokestį, pensijas, socialines išmokas ir kita. Visuomenė bus informuojama apie eurus, jų apsaugos ir atskyrimo požymius, bus mokoma atpažinti naująją valiutą.

Siekiant išvengti nepagrįsto kainų didėjimo, savivaldybėms rekomenduojama likus mažiausiai 3 mėnesiams iki euro įvedimo, peržiūrėti ir prireikus pakeisti visas su sutartis, kad užmokestis už viešąsias paslaugas, įvedant eurą, būtų apvalinamas tik gyventojų naudai, kad jis nebūtų didinamas.

Statistikos departamentas stebės mažmeninių kainų pokyčius ir apie tai informuos visuomenę. Nuo privalomo kainų nurodymo litais ir eurais pradžios ir dar 1 mėnesį po euro įvedimo kainos bus registruojamos litais ir eurais, bus teikiama statistinė informacija apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba tirs vartotojų skundus dėl jų teisių pažeidimo, Lietuvos bankas nagrinės vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus, o kitus skundus dėl galimų pažeidimų tirs kitos institucijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Close

Dėl subsidijos pirmam būstui kreipėsi šimtai: paramą gaus ne visi

 Dėl subsidijos jaunoms šeimoms pirmam būstui regionuose, rugsėjo 4 d. duomenimis, kreipėsi 840 jaunų šeimų. Iš visų pateiktų prašymų 46 proc. prašymų buvo iš jaunų šeimų su vienu vaiku, 27 ...

Įspėjo: žmonės neturi būti baudžiami už tai, kad ieško geriausio paskolos pasiūlymo

 Gavus signalų, kad dėl aktyvaus domėjimosi ir paskolų pasiūlymų lyginimo gali brangti skolinimasis, Lietuvos bankas siunčia žinią rinkos dalyviams: kredito davėjai ir kredito reitingų kūrėjai klientus turi vertinti objektyviai ir nebausti jų ...

„Sodra“ perspėjo apie naują sukčių gudrybę: būkite budrūs

 Prasidėjus senatvės pensijų perskaičiavimui „Sodra“ sulaukė ir nerimą keliančių žinių iš gyventojų. Pranešta, kad kai kurie vyresnio amžiaus gyventojai sulaukė „svečių“, prisistačiusių esą iš ...

Ekspertai pataria, kaip išvengti grėsmių banko sąskaitai

 Lietuvai pasitvirtinus nacionalinę kibernetinio saugumo strategiją, virtualioje erdvėje kylančioms grėsmėms įvardyti ir išvengti valstybė skirs dar daugiau dėmesio. Nuo ko pradėti vartotojui, kurio dažniausiai naudojami įrankiai ...

100 tūkstančių gyventojų sulaukė „Sodros“ priminimų sumokėti skolas

 Daugiau nei 100 tūkstančių gyventojų, kurie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi sumokėti patys, „Sodra“ išsiuntė priminimus sumokėti įmokas, kurios siekia nuo 36 iki 903 eurų. Iš viso išsiųsta ...

Paskola suteikia galimybę renovuoti sodybą ar butą

Daugelis šeimų, susidūrusių su gyvenamojo būsto renovavimu ar atnaujinimo darbais yra pastebėjusios, jog tiek kosmetinis, tiek didesnis remontas pareikalauja plačiai atverti piniginę. Įvairių įrankių, baldų įsigijimas, užmokesčiai ...

VMI siunčia priminimą tūkstančiams lietuvių: galite susigrąžinti permoką

 Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad visiems laiku bei teisingai užpildžiusiems ir pajamų deklaracijas pateikusiems gyventojams, pervedė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokas, rašoma išplatintame ...

Įsigalioja mokėjimų įstatymo pakeitimai: vartotojų laukia pokyčiai

 Šiandien įsigalioję Mokėjimų įstatymo pakeitimai sustiprins vartotojų interesų apsaugą. Jie įpareigoja rinkos dalyvius daugiau dėmesio skirti mokėjimų saugumui, o įvykus incidentui, didesnę nuostolių dalį prisiimti sau, rašoma ...

Lietuvos bankas ėmėsi veiksmų: blokuos apie 70 interneto svetainių

 Lietuvos banko nurodymu interneto svetainė www.globalfxm.com (AllProTech OÜ), nelegaliai siūliusi ir teikusi investicines paslaugas, lankytojams jau nepasiekiama. Iki metų pabaigos siekiama blokuoti apie 70 panašių interneto ...

„Sodra“ paruošė nemalonią dovaną: jau siunčiami laiškai

 „Sodra“ šiandien išsiuntė pranešimus 6321 gyventojui, kuriam šį mėnesį gali tekti savarankiškai sumokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką. Pranešimai patalpinti ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas