Seimas pritarė Visagino AE statyboms (3)

(Puslapis 1 iš 3)


Karolio Kavolėlio (Fotodiena) nuotr.

Atnaujinta:2012-06-19 14:05

Birutė Žemaitytė / Balsas.lt

2012-06-19 12:30

Seimas antradienį po ilgų diskusijų po svarstymo pritarė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektui.

Balsavo 122 Seimo nariai. Už balsavo 72, prieš 18, susilaikė 32 parlamentarai.

Kalbėdamas po įstatymo projekto svarstymo Seimo narys Julius Veselka sakė, kad tai esąs „šansas Lietuvai išlikti branduolinės energetikos valstybe“, o naujoji elektrinė ateityje atneš Lietuvai daug naudos.

Tuo metu Birutė Vėsaitė pareiškė, kad atominė elektrinė yra rizikingas projektas. „Jeigu būtų einama žaliosios energetikos keliu, būtų sukurta daugiau darbo vietų. (...) Energetinis saugumas negali būti atsiejamas nuo ekonominio saugumo“, – sakė ji, teigdama, kad žmonės neįpirks brangios elektros energijos.

Tačiau Seimo nariai balsavo už tai, kad iki įstatymo priėmimo turės būti pateiktas antikorupcinis šio įstatymo projekto įvertinimas.

Užsitęsus diskusijoms, Seimo pirmininkė Irena Degutienė pasiūlė parlamentarams balsuojant pratęsti atominės energetikos klausimų svarstymą, o kitus darbotvarkės klausimus atidėti. Parlamentarai tokiam pasiūlymui pritarė. Šiuo metu svarstomi parlamentarų pasiūlymai, ką siūloma įtraukti į vadinamųjų energetinių įstatymų projektų paketą.

Lietuva verčiama prasiskolinti?

Liberalų ir centro sąjungos vadovas Algis Čaplikas, kalbėdamas frakcijos vardu teigė, kad „reikalauti iš vyriausybės atsakyti, kas bus po dešimties metų“ negalima.

„Bėda, kad mes visus savo svarbiausius sprendimus orientuojame pagal rinkėjų logiką“, – sakė jis pabrėždamas, kad daugelis kalbančiųjų diskusijoje ir tie, kurie neseniai prabilo apie referendumą, „dirba artėjantiems rinkimams, tikėdamiesi gauti balsų“.

Valdemaras Valiūnas pavadino atominės energetikos projektų paketą ne visos Lietuvos, o valdžios ir „Hitachi“ verslo projektu. Anot jo, „Lietuva priverčiama prasiskolinti, paskui už skolas bus paimami visi turtai“, o finansiškai projektas esąs neparengtas.

Vyriausybė turės parkartą atsiklausti dėl VAE statybos?

Parlamentaro Kęstučio Daukšio teigimu, „baimės įvarė ir tragedijos Fukušimoje ir Černobilyje“. Jo teigimu, valstybė, norinti įgyvendinti didelį projektą, turi atsiklausti piliečių, ar jie to nori. Kitas dalykas – ekonominė nauda.

Jo teigimu, pasibaigus projektavimo etapui, vyriausybė turėtų sugrįžti į Seimą ir dar kartą pasiklausti, ar statome atominę elektrinę. Jis taip pat pageidavo, kad būtų gautas patikinimas įtraukti naująją elektrinę į europinius tinklus, nes antraip Lietuva vis tiek liks priklausoma nuo Rusijos.

Seimo narys Arvydas Anušauskas teigė, kad informacijos apie projektą dabar pateikta pakankamai ir kvietė skaičiuoti, kiek sumokame tiekėjui monopolininkui.

Frakcijos vardu kalbėdamas Liberalų sąjūdžio atstovas Eligijus Masiulis, pabrėžęs, kad jie laikosi pozicijos, jog Lietuva turi išlikti atominės energijos šalimi, sakė:

„Jeigu mes neužtikrinsime atominės elektros plėtros, nepasiūlydami nieko naujo (...) vėliau prasidės kaltųjų paieškos, kodėl kainos auga“. Jo teigimu, jokie privatūs akcininkai neinvestuos savo pinigų, jeigu projektas bus ekonomiškai nenaudingas.

E. Klumbys: Europos Komisija Visagino AE nerems

Seimo narys Kazimieras Uoka priminė, kad vokiečiai perėjo prie „žaliosios energetikos“, ir ji anaiptol nesanti brangesnė.

„Keturis trilijonus litų galima paimti Lietuvos teritorijoje naudojantis vokiečių technologijomis. <...> O mes, užuot nagrinėję šį pavyzdį, nusiritome iki to, kad atominę elektrinę stato viena partija. Tai nuosmukis.“ Pareiškęs, kad Lietuvos pasirinktas branduolinis reaktorius yra bandomasis, kaip ir kaimyninėse šalyse statomi, jis kvietė pamąstyti apie atsakomybę.

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius diskusijoje Seime teigė, kad „Lietuvos energetikoje yra labai daug problemų ir jas reikia spręsti“, bet tai esą nereiškia, kad jeigu šiandien sprendžiame elektros energijos klausimus, nebus sprendžiami ir kiti.

„Galime turėti dujomis varomas elektrines, galime turėti vėjo, nors vėjas kartais pučia, kartais nepučia, galime turėti biomasę, biokurą“, bet elektros kaina, jo teigimu, esą būtų didesnė už branduolinės elektros energijos kainą. „Kitos tokios galimybės nukirsti energetinės nepriklausomybės saitus Lietuva gali ir neturėti“, – teigė jis.

Egidijus Klumbys, kalbėdamas Seimo plenariniame posėdyje, priekaištavo, kad konservatoriai svarbų ir didelį, tačiau daug abejonių keliantį projektą teikia kadencijai artėjant į pabaigą. Jis teigė turintis vilčių, kad po kelių mėnesių susiformavusi naujoji dauguma dar galės koreguoti šios kadencijos Seimo priimtus sprendimus. Jis sakė, kad A. Ažubalis neteisus sakydamas, jog ES palaiko Lietuvos siekius statyti naują atominę elektrinę.

E. Klumbys sakė: „Europos Komisija nepalaiko branduolinės energetikos plėtros Europoje ir neteikia tam finansinės paramos.“

„Mes dalyvaujame labai negražioje aferoje, ir aš prašau – pagalvokime prieš balsuodami už šią aferą“, – teigė E . Klumbys.

Anot parlamentaro Žilvino Šilgalio, „tokio pobūdžio projektai sukeltų mažiau diskusijų, jeigu tai būtų ne bandymas įbauginti, o ekonominiai argumentai“. Jo teigimu, stumiant atominės energijos projektus liko nepadaryti kiti darbai, kuriuos turėjo padaryti Energetikos ministerija.

„Vietoje argumentų naudojamas nuoseklus spaudimas, naudojantis ir Seimo tribūna. <...> Prezidentė metiniame pranešime irgi sako: „Jeigu nepritarsite atominės energetikos projektams, tai apie ministrų postus net nesvajokite“, – sakė Ž. Šilgalis. Jis taip pat sakė, kad Lietuva, jo nuomone, turėtų orientuotis į atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą.

Straipsnio puslapiai:

- Birutė Žemaitytė

Close

Socdarbiečių fiasko: opozicija užkirto kelią atsiriekti dalį biudžeto

Lietuvos socialdemokratų darbo partija nepasiekė savo – skubos tvarka bandant pritarti naujai partijų finansavimo tvarkai, opozicija balsavime nedalyvavo, todėl neužteko parlamentarų balsų. Tokį pat scenarijų opozicija pritaikė ir dėl ...

Silpnos mokyklos įžiebė ginčą: ministerija joms pumpuos pinigus, bet Seimas nori pokyčių

Lietuvos moksleivių pasiekimams nežibant, o vyresnių klasių moksleivių pasiekimams keliant nerimą, Švietimo ir mokslo ministerija silpnąsias šalies mokyklas skatins pinigais, skirdama joms vadinamuosius kokybės krepšelius. ...

Patvirtinta pensijų reforma: kaupimas keisis

Seime kelią prasiskynė tiek mokesčių, tiek pensijų reforma. Priėmus Pensijų kaupimo įstatymą, visi gyventojai automatiškai bus įtraukiami į pensijų kaupimą, su galimybe atsisakyti. Žmogus turės 3 proc. nuo savo atlyginimo atsidėti ateičiai ...

Seimas narsto pensijų reformą: linkstama link automatinio įtraukimo

Seime antradienį pradėta svarstyti Vyriausybės inicijuota pensijų kaupimo sistemos reforma. Po diskusijų parlamentarai pritarė automatiniam įtraukimui į II pensijų pakopą. Reformai pritarta komitetuose – praėjusią savaitę jai pritarė Seimo ...

Mokesčių reformos buldozeris važiuoja: pritarta nepaisant milijardinių praradimų biudžete

 Seimas antradienį po svarstymo pritarė parlamente suderintai kompromisinei trejų metų trukmės mokesčių sistemos reformai. Tiesa, svarstymo metu netrūko aštrių pasisakymų apie tai, kas laukia Lietuvos, priėmus tokius brangiai biudžetui ...

Nekilnojamojo turto mokestis stringa: kodėl gyvenantis Akmenėje turėtų mokėti, o Vilniuje – ne?

Vyriausybė siekia papildomai apmokestinti antrą ir tolimesnį būstą, tačiau konservatoriai pasigenda socialinio teisingumo, mat regionuose žmonės gali likti daug labiau nuskriausti. Vyriausybės pasiūlymą 0,3 proc. tarifu apmokestinti antrąjį, ...

Su rūkymu parlamentarai pasiryžę kovoti kainomis

Siūlymas branginti rūkymą sulaukia vis daugiau parlamentarų palaikymo ir gana lengvai kelią skinasi link galutinio svarstymo Seime. Finansų ministras Vilius Šapoka pristatė, kad siūloma nustatyti trejų metų akcizų didinimo planą tabako ...

Pažėrė kritikos mokesčių ir pensijų reformoms: nelygybė nemažės, iš kur bus finansų – nežinia

Ne visi į Seimą pakviesti specialistai pakalbėti apie mokesčių reformą suskubo liaupsinti Vyriausybės paruoštas reformas. Pabrėžta, kad kentės socialinė sritis – ateityje gali būti keblu finansuoti pensijas bei išmokas. O taip ...

9-oji D. Grybauskaitės metinė kalba išdavė: baigėsi galvų kapojimas

Jei politikai prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime pasigenda griežtumo, tai politologai – kritikos sau ir Vyriausybei. Metinė šalies vadovės kalba išsiskyrė alegorijų gausa, neatidus klausytojas galėjo ir ...

Prieš mokesčių aptarimą opozicija paliko Seimo salę

Seime po metinės LR prezidentės Dalios Grybauskaitės toliau turėjo vykti diskusija dėl mokesčių ir pensijų sistemų. Tačiau opozicija tarp pranešėjų pasigedo Lietuvos banko bent vieno atstovo, kuris pateiktų skirtingą nuomonę nei nori ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas