Susipažinkite su pavojingiausiu cheminiu elementu (4)

(Puslapis 1 iš 2)


REUTERS/SCANPIX nuotr.

technologijos.lt

2012-07-11 16:05

 Chemikai uraną pusiau juokais, pusiau rimtai vadina Mendelejevo lentelės baubu. Tačiau jei uranas – baubas, tai plutonis – periodinės lentelės Hanibalas Lekteris. Ne veltui jis tituluojamas pavojingiausiu pasaulyje cheminiu elementu.

Ką ten kalbėti, jog plutonio neperpjaus joks metalo pjūklas. Mūsų organizmų, kaip ir bet kurie kiti gyvų organizmų, atsparumas plutoniui lygus apskritam nuliui. Tad juokai su plutoniu – menki.

Turint omenyje tai, jog Saulės sistemoje plutonio jau seniai nebėra, o jo turime čia, Žemėje, tokia perspektyva – ne iš maloniųjų. Mat plutonis – išskirtinai žmogaus sukurtas elementas. Iki pat to momento, kai jis buvo susintetintas, žmogaus aplinkoje plutonio nebuvo.

Plutonis pasižymi išties nuožmaus ir bjauraus cheminio elemento reputacija. Apie ją išsamiai pasakojama knygoje „Plutonium. History of the World's Most Dangerous Element“ („Plutonis. Pavojingiausio pasaulyje cheminio elemento istorija“).

Žmonija ne taip seniai milžiniškais žingsniais žengė uranu grįsto technologinio progreso keliu. Urano radome mus supančioje aplinkoje. Tad fiziologiškai mūsų organizmams uranas lyg ir nėra naujovė. O štai plutonio mus supančioje aplinkoje nebuvo. Plutonį sukūrėme mes patys. Ir tai – bene pirma proga per pastaruosius šimtus milijonų metų gyviems organizmams patirti šio „radiacinio pragaro metalo“ poveikį. Mūsų organizmų, kaip ir bet kurie kiti gyvų organizmų, atsparumas plutoniui lygus apskritam nuliui. Tad juokai su plutoniu – menki.

Anglijos šiaurės vakarinėje dalyje esančios branduolinių tyrimų laboratorijos specialistai plutoniu domisi, nes jį reikia mokėti išgauti iš panaudoto branduolinio kuro ir saugoti, kad jis nepatektų į aplinką. Plutonis sudaro apie vieną procentą panaudoto branduolinio kuro. Plutonis sugeba daug įdomių dalykų. Beje, paprastoje laboratorijoje su plutoniu nepaeksperimentuosi – tam reikia specifinės laboratorijos: su specialia įranga, saugumo technologijomis.

Mendelejevo lentelėje nedaug cheminių elementų, kurie buvo ne atrasti, o sukurti. Vienas iš tokių – plutonis. Pirmąsyk jis buvo sukurtas 1940 m. Jo sukūrimo priežastis – radioaktyvumas. Jo skilimo pusperiodis įvairuoja priklausomai nuo to, kokį turime plutonio izotopą. Jei plutonio kadaise buvo Saulės sistemos formavimosi periodu, jis visas suiro jau labai labai seniai – gerokai anksčiau nei jo dairytis Žemėje pradėjo mokslininkai.

„Prisipažinsiu, esu matęs maždaug olimpinio medalio dydžio plutonio gabaliuką, tačiau nemanau, jog galiu atskleisti, kur aš turėjau galimybę jį pamatyti, - pasakoja chemikas, Karališkosios tyrėjų draugijos narys Stivenas Lidlas (Stephen Liddle ), kurio moksliniai interesai apima lantanoidų ir aktinoidų klasių elementus. – Jis atrodė visai nekaltai, kaip paprasčiausio blizgančio metalo gabaliukas. Tai keista ir įdomu, turint omenyje, jog plutonis šiaip jau gali būti labai spalvingas. Plutonio spalva kinta, priklausomai nuo oksidacijos procesų etapo.“

Plutonis kaip metalas yra neįtikėtinai tankus. Galite pamėginti plutonio gabalėlį perpjauti metalo pjūklu. Jis paprasčiausiai sulūš dar iki to momento, kai jums pavyks atpjauti bent nedidelį plutonio gabalėlį. Golfo kamuoliuko dydžio plutonio gabalėlis svertų daugiau nei kilogramą. Tad plutonis - ne tik bjaurus, bet ir masyvus dalykėlis.

Plutonis sudaro apie vieną procentą panaudoto branduolinio kuro. Kaip jis iškrapštomas iš branduolinio kuro kasečių? Tam tikru tirpalu (tributilo fosfatu): branduolinio kuro atliekos (plutonio nitratas) suvilgomos tuo tirpalu ir plutonis iškyla į tirpalo paviršių. Detaliau apie tai pasakojama rašinio pabaigoje pateiktame vaizdo siužete.

Plutonis pavojingas dėl keleto priežasčių. Pirmiausiai jis pavojingas todėl, kad yra kertinis atominės bombos elementas. Antroji ant Japonijos miesto Nagasakio 1945 m. numesta atominė bomba, kuri buvo vadinama „Storuliu“ („Fatman“), turėjo plutonio – sprogimo jėgą generavo plutonis. Lyginant su Hirosimos bomba, „Storulis“ buvo didesne griaunamąja jėga pasižyminti bomba.

Tačiau plutonis pavojingas dar ir tuo, jog yra nepaprastai nuodingas. Nuodingi yra daugelis sunkiųjų metalų, ypač talis. Tačiau plutonis nuodingas ne tik savo cheminėmis savybėmis, bet ir radioaktyvumu. Plutonio radioaktyvaus skilimo metu išspinduliuojamos alfa dalelės (helio branduoliai). Kai jos smogia į organizmo ląsteles, šios lieka siaubingai sužalotos. Maža to, alfa dalelės gali sąlygoti susirgimus onkologinėmis ligomis.

Knygoje „Plutonium. History of the World's Most Dangerous Element“ pasakojama, jog Los Alamoso atominių bombų gamykloje buvo klubas mokslininkų, kurie vystė plutonio cheminių tyrimų technologijas ir iš plutonio kūrė atomines bombas. Klubą sudarė keturi asmenys. Įdomiausia tai, jog jų vardų inicialai sudarė paradoksalią abreviatūrą UPPU (You Pee Pu – Tu šlapiniesi plutoniu). Ironiška istorija tuo nesibaigia. Atvirkščiai – tik prasideda.

Į vieno iš tos ketveriukės organizmą per nelaimingą atsitikimą pateko plutonio. Kaip tai nutiko? Kažkokiu būdu buvo pradurta jo mūvėta pirštinė ir UPPU klubo narys į pirštą įsidūrė adata, kuri buvo užteršta plutoniu. Nusimovęs pirštinę nelaimėlis pamatė, jog dūrio vietoje liko mažytė juoda žymė – plutonio fragmentai. Gydytojai mėgino juos „išlupti“... Viskas baigėsi tuo, jog per kitus 15 metų plutonio buvo randama jo šlapime. Žinoma, jo koncentracija nebuvo didelė: kad pavyktų aptikti plutonio dalelę, reikėdavo sukaupti 4 litrus šlapimo. Tačiau jis išgyveno. Ir bene vienintelis iš UPPU ketveriukės galėjo vadintis tikruoju UPPU nariu.

Straipsnio puslapiai:

technologijos.lt

Close

Kokį automobilį pirkti: naują ar naudotą?

Nuosava transporto priemonė daugeliui asmenų bei šeimų yra tapusi neatsiejamu pirkiniu, palengvinančiu ir pagreitinančiu keliones iš vienos vietos į kitą.

Trijų valstybės įmonių iniciatyva steigiamas Transporto inovacijų centras

 2019 m. vasario 15-ąją Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta sutartis ir memorandumas dėl Transporto inovacijų centro steigimo. Inovacijų centrą steigia 3 valstybės įmonės: „Lietuvos geležinkeliai“, „Kelių ...

Kaip pasirinkti pardavimų mokymų tiekėją?

Ne paslaptis, jog pardavėjų komanda generuoja didžiausias pajamas, išlaikančias visą organizaciją, todėl itin svarbu prisidėti prie šių žmonių žinių bagažo ir įgūdžių tobulinimo. Vienas iš veiksmingų būdų tai padaryti – investuoti į pardavimų komandos mokymus. Vis dėlto, ne visi pardavimų mokymai yra verti investicijų. Besirenkant mokymus ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų turinį, ...

Planuojantiems pirkti būstą - paskola nekilnojamam turtui įsigyti

Nuosavo būsto, sodo namelio ar žemės sklypo įsigijimas kiekvienai šeimai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir nedidelio galvos skausmo, kadangi nekilnojamo turto pirkimas pareikalauja nemenkai atverti piniginę. Paskolų banko specialistų teigimu, dauguma žmonių, norinčių įsigyti nuosavą būstą, kreipiasi dėl finansavimo ir pildo paskolos gavimo paraišką internetu

Y karta: kuo skiriasi gimę devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje?

Y kartos atstovai daro didelę įtaką darbo rinkai jau beveik 20 metų. Dabartiniai jauni suaugusieji atnešė daug naujovių į darbo procesų sritį ir neretai yra didelė mįslė darbdaviams ir žmogiškųjų išteklių specialistams. ...

Skandinavijoje madingas akcentas populiarėja ir Lietuvoje

Sostinėje, ant gyvenvietės „Lighthouse“ daugiabučių stogų, baigtos įrengti dvi aukščiausios Lietuvoje žaliuojančios terasos. Architektūros ekspertai sutaria, kad žaliuojančių stogų tendencija tiek ant horizontalių, tiek ant ...

Keliautojas Makalius: Naujuosius planuojantys užsienyje jau beveik pavėlavo

Artėjant didžiosioms metų šventėms klausimas „Kur švęsti Naujuosius?“ tampa ne vieno pokalbio tema. Keliautojas Rimvydas Širvinskas-Makalius teigia, kad nors lietuviai pradeda suprasti, jog geriausius pasiūlymus ...

9 patarimai, kaip žiemą komunaliniams mokesčiams išleisti mažiau

Norite sutaupyti vandens? Duše prauskitės su antrąja puse. Ne, tai ne pokštas – specialistai teigia, kad toks santykius gerinantis prausimosi būdas gali sutaupyti iki 50 proc. vandens. O kaip sunaudoti kuo mažiau elektros ...

Kaip per dieną atidaryti elektroninę parduotuvę?

Atidaryti elektroninę parduotuvę tampa vis paprasčiau: nebereikia ilgų ir sudėtingų procesų, samdyti brangiai kainuojančių programuotojų ar derėtis su bankais dėl apmokėjimo būdų. Visa tai galima atlikti vos per dieną. Pasakysite, kad tai ...

„Lidl“ pristato tarptautinį Kalėdų tyrimą: lietuviai norėtų šventę sutikti kaip popiežius

 Dienos trumpėja, oras darosi vis šaltesnis ir palengva pradedame jausti Kalėdų dvasią. Drauge su Kalėdų nuotaikomis artinasi ir galybė pasirengimo didžiausiai metų šventei darbų: organizavimas, apsipirkimas, dekoravimas, dovanų ...

 

 

Dienos klausimas

Ar planuojate įsigyti NT dar šiais metais?

 

Dienos citata

Įsivedus eurą nuo 2015 metų pradžios valstybės rinkliavos nedidės, o valstybė gali parodyti pavyzdį, kaip reikia elgtis perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Finansų minsitras Rimantas Šadžius

Archyvas

Dienos skaičius

40 proc.

Tiek vidutinis kainų lygis Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis.

Archyvas