Laukiamiausi 2012 m. kosminiai įvykiai

 Kokių įdomiausių įvykių kosmoso tyrimuose mums žada netrukus prasidėsiantys 2012-ieji? Interneto svetainė „Space.com“ sudarytas 10 laukiamiausių kosminių debiutų sąrašas.

Kiti metai kosmoso tyrimų ir kosmoso pramonės technologijų srityje tikrai nebus nuobodūs: prasidės privačios kosmonautikos era, Kinija pademonstruos vis didėjančią „kosminę galią“, į orbitą pakils naujos konstrukcijos kosminiai laivai, bus atversti nauji Marso ir Mėnulio tyrimų istorijos puslapiai.

1. Pirmojo privataus kosminio laivo susijungimas su TKS

„Dragon“ kosminis laivas (nuotr. Gamintojo)

Privati JAV kosminių skrydžių bendrovė „SpaceX“ 2012 m. vasario 7 dieną į kosmosą iškels nepilotuojamą kosminį laivą „Dragon“, kuris turėtų susijungti su Tarptautine kosmine stotimi (TKS). Tai bus pirmasis privataus kosminio laivo vizitas į TKS per visą jos naudojimo istoriją. „Dragon“ susijungimas bus pusiau automatinis: kosminis laivas pats priartės prie stoties, bet galutiniame operacijos etape jos valdymą perims TKS įgula, naudojanti robotizuotą stoties manipuliatorių. Gegužės mėnesį planuojamas antrasis privatus vizitas į TKS: prie stoties turėtų prisijungti JAV bendrovės „Orbital Sciences“ nepilotuojamas kosminis laivas „Cygnus“.

2. Pirmasis turistinio erdvėlaivio „SpaceShipTwo“ skrydis

Kitais metais verslininko Richardo Bransono įkurta kosminio turizmo paslaugų bendrovė „Virgin Galactic“ turėtų užbaigti savo kosminio laivo „SpaceShipTwo“ bandymus. Jis pirmą kartą turėtų atlikti pilotuojamą suborbitinį skrydį. „SpaceShipTwo“ į stratosferą iškels „WhiteKnightTwo“ lėktuvas, o nuo jo atsiskyręs „SpaceShipTwo“ su įgulos nariais (vėliau - ir su kosminiais turistais) pakils į suborbitinį aukštį.

3. Kinijos kosminės stoties statyba

„Tiangong-1“ (nuotr. Gamintojo)

Kitais metais Kinija toliau vykdys savo kosminės stoties statybos darbus. Šiemet į orbitą buvo iškeltas būsimosios Kinijos kosminės stoties modulis „Tiangong-1“, prie kurio prieš mėnesį prisijungė nepilotuojamas kinų kosminis laivas „Shenzhou-8“. 2012 m. bus paleisti dar du „Shenzhou“ kosminiai laivai, tik šį kartą pilotuojami. Įgulos nariai pereis į „Tiangong-1“ modulį treniruodamiesi dirbti nesvarumo sąlygomis ilgesnį laiką. To reikalauja būsimosios kosminės stoties statybos darbai. Vėliau į orbitą bus iškelti dar du Kinijos stoties moduliai, o stoties statyba bus užbaigta 2020 metais.

4. TKS pertvarka

TKS. „Scanpix“ nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

2012 m. į kosmosą bus iškeltas naujas Rusijos gamybos TKS modulis „Nauka“. Tai 13 m ilgio ir 4 m pločio kosminė laboratorija, kurioje galės dirbti trys kosmonautai. Ji bus prijungta prie TKS modulio „Zvezda“. Šiuo metu čia esantis prisijungimo modulis „Pirs“ bus atjungtas nuo stoties ir paskandintas vandenyne.

5. Mažojo „Space Shuttle“ bandymas

„Dream Chaser“ (nuotr. Gamintojo)

JAV bendrovė „Sierra Nevada Corporation“ kitąmet pradės savo kosminio laivo „Dream Chaser“, dar vadinamo mažuoju „Space Shuttle“, bandymus. Tai komercinis daugkartinio naudojimo erdvėlaivis, galintis į orbitą iškelti iki 7 astronautų įgulą ir TKS skirtus krovinius. Į orbitą jį kels NASA raketa „Atlas V“.

6. Pentagono erdvėlaivio sugrįžimas

„X-37B“ (nuotr. Gamintojo)

Kitąmet į Žemę iš orbitos grįš įslaptintas JAV karinių oro pajėgų daugkartinio naudojimo erdvėlaivis „X-37B“. Tai dar vienas sumažintą „Space Shuttle“ primenantis automatinis kosminis laivas, skirtas JAV gynybos programoms kosmose vykdyti. Apie jo technines galimybes ir paskirtį žinoma labai nedaug. Šiuo metu aplink Žemę skrieja antrasis „X-37B“ prototipas, kuris turėjo nusileisti lapkričio mėnesį, tačiau sugrįžimas buvo nukeltas į 2012 m.

7. Naujas marsaeigis nusileis Marse

„Curiosity“ nusileidimas Marse dailininko akimis (NASA nuotr.)

Kitų metų rugpjūčio 6 d. Marse turėtų nusileisti naujas NASA marsaeigis „Curiosity“. Savo tyrimus ši laboratorija ant ratų vykdys milžiniško dydžio Gale'o krateryje, kuriame egzistuoja palankios sąlygos mikrobams ir bakterijoms vystytis. „Curiosity“ turės išsiaiškinti, ar Marse anksčiau egzistavo gyvybė ir įvertinti galimos pilotuojamos misijos į Marsą galimybes.

8. Mėnulio gelmių tyrimai

Nuo sausio iki kovo du identiški NASA kosminiai aparatai GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) pradės išsamius Mėnulio traukos tyrimus. Jų surinkta informacija, tikimasi, padės išsiaiškinti mįslingus Mėnulio fenomenus, ištirti jo gelmių sandarą ir patikrinti hipotezę apie galimą antrąjį gamtinį Žemės palydovą, kuris tariamai galėjo susidurti su Mėnuliu.

9. Kelionė į Cererą

„Dawn“ (NASA nuotr.)

NASA kosminis zondas „Dawn“ 2012 m. liepos mėnesį pradės savo kelionę link nykštukinės planetos Cereros, kurią turėtų pasiekti po pustrečių metų. Pasak mokslininkų, mažųjų Saulės sistemos kosminių kūnų tyrimai padės geriau suprasti jos formavimosi ypatumus.

10. Saulės jachta

„LightSail-1“ (NASA nuotr.)

Kitais metais organizacija „Planetary Society“ į kosmosą planuoja iškelti aparatą „LightSail-1“. Tai trijų nanopalydovų kompleksas, orbitoje išskleisiantis vadinamąją Saulės burę – plėvelę, kurią į priekį stumia Saulės vėjo dalelės. Šios burės plotas bus 32 kvadratiniai metrai, o „LightSail-1“ bus iškeltas į 800 km aukščio orbitą, kad išvengtų stabdomojo Žemės atmosferos poveikio.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/laukiamiausi-2012-m-kosminiai-ivykiai-18420.html