Niujorko ikona žengia į biržą

Investuotojai jau netrukus galės įsigyti dalelę turistų ir prestižinių kompanijų mėgstamo įspūdingiausio Niujorko pastato – ,,Empire state building”.

102 aukštų art deco stiliaus statinys Manhatano 34 gatvės ir 5-osios aveniu kampe jau po kelių mėnesių turėtų žengti į Niujorko akcijų biržą.

Malkinų šeima, kuriai priklauso aukščiausias Niujorko pastatas (tokiu vėl tapęs po 2001 m. rugsėjo 11-osios išpuolių, kai sugriuvo Pasaulio prekybos centro bokštai dvyniai), praėjusią savaitę gavo JAV vertybinių popierių ir biržos komisijos leidimą nuosavybę perduoti naujai kuriamam nekilnojamojo turto investicijų fondui ir Niujorko biržoje prekiauti jo akcijomis.

Planuoja milijardą

Nekilnojamojo turto investicinis fondas ,,Empire State Realty Trust“, valdysiantis Niujorko simbolį ir dar 11 prabangių pastatų, per pirminį viešąjį siūlymą (IPO) planuoja surinkti apie 1 mlrd. dolerių (2,6 mlrd. litų). ,,Forbes“ duomenimis, ,,Empire state building“ IPO vykdys JAV bankai ,,Bank of America Merrill Lynch“ ir ,,Goldman Sachs Group“. Kol kas pradinė akcijų kaina ir jų kiekis nėra aiškūs.

Šis IPO – neabejotina retenybė JAV rinkoje, mat apie 90 proc. šalies nekilnojamojo turto priklauso privatiems asmenims, vienintelė išimtis – didieji prekybos centrai.

Tikimasi, kad ,,Empire state building“ dangoraižio pardavimas supurtys Niujorko nekilnojamojo turto rinką, po sunkmečio pagaliau atsigaunančią. Konsultacijų bendrovės ,,Green Street Advisors“ duomenimis, nuo 2009 metų vidurio – žemiausio krizinio taško – biurų patalpų vertė centriniame Manhatane paaugo net 87 proc.

Tikisi investuotojų minios

,,Tai Niujorko ikona, miesto puošmena, todėl natūralu, kad turėti bent dalelę šio pastato norės daugybė nekilnojamojo turto investuotojų, – ,,Bloomberg“ teigė Lawrence’as Longuasas, Niujorko universiteto nekilnojamojo turto instituto direktorius. – Galima tikėtis didesnio privačių asmenų susidomėjimo, tačiau pastatas patrauklus ir instituciniams investuotojams, nes jo valdytojas – pripažintas nekilnojamojo turto rinkos dalyvis.”

Pastatą buvo bandoma parduoti seniai, tačiau vis kildavo ginčų dėl sudėtingos jo valdymo grandinės. Milijardieriaus Donaldo Trampo bendrovė pastatą buvo perdavusi Peterio Malkino ir Lawrence’o Wieno vadovaujamai įmonei, kuri ją valdė su partnere ,,Helmsley“.

2002 metais Malkinų šeima pastatą iš D. Trumpo perpirko, o 2006 baigė teisinius ginčus su Leona Helmsey dėl teisių į dangoraižio bokštą.
Milijoninė renovacija

Naujieji savininkai pradėjo rekordinę pastato rekonstrukciją siekdami pritraukti daugiau prestižinių biurų nuomininkų. Prognozuojama, kad 2013 metais investicijos į pastato renovaciją pasieks 500 mln. dolerių (1,3 mlrd. litų) ribą.

Didžiausios investicijos skirtos padaryti dangoraižį ekologiškesnį – sumažinti elektros energijos suvartojimą ir anglies dvideginio emisijas, bus įstatyti specialios konstrukcijos langai, kurių pastatui reikia per 6 500.

Iki 1972 metų, kai buvo pastatytas vienas iš Pasaulio prekybos centro dangoraižių ir po poros metų – 442 metrų aukščio „Sears Tower“ dangoraižis Čikagoje, ,,Empire state building” buvo aukščiausias pastatas pasaulyje.

Pastaraisiais metais garsiuosius JAV milžinus gerokai užgožė nauji statiniai Artimuosiuose Rytuose. Dabartinis pasaulio aukščio čempionas – 828 metrų ir 160 aukštų dangoraižis „Burj Khalifa“ Dubajuje.

FAKTAI: ,,Empire state building“

Honkongo rinkodaros kompanija ,,Li & Fung“ pastate nuomoja 54 tūkst. kv. metrų biuro patalpas.

Iš turistų mėgstamos ,,Empire state building“ apžvalgos aikštelės gaunama apie 17 proc. iš pastato gaunamų pajamų.

Atlikti rekonstrukciją ,,Empire state building“ valdančiam fondui prireiks dar 55–65 mln. dolerių (144–170 mln. litų) injekcijos.

,,Empyre state building“ ir kitų kartu IPO parduodamų pastatų plotas sudaro apie 500 tūkst. kv. metrų biuro patalpų.

 

 

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/niujorko-ikona-zengia-i-birza-21510.html