Puikiausios pasaulio visuomenės

Iš visų veiksnių, kurie padaro visuomenę puikia, išsiskiria du: ekonominės galimybės ir gyvenimo kokybė. Ekonominės galimybės leidžia žmonėms sukurti turtą sau ir visuomenei, o gyvenimo kokybė leidžia žmonėms mėgautis savo turtu, gerinti savo asmeninį ir viešą gyvenimus.

„Forbes“ nusprendė apjungti šiuos rodiklius tam, kad būtų galima pamatyti, kuri visuomenė juos įsisavinusi geriausiai.

Buvo sukurtas Ekonominių galimybių ir gyvenimo kokybės sąrašas, kuris parodo, kurios šalys išsiskiria. Pasitelkus dešimt rodiklių (penkis ekonominių galimybių ir penkis gyvenimo kokybės indeksus) buvo išrinktos šalys, kurios pagal bent penkis iš šių rodiklių patenka tarp 20 proc. geriausių.

Tokį kriterijų tenkina 10 šalių. Trys Vakarų Europos šalys – JK, Vokietija ir Nyderlandai, puikuojasi sąrašo viršuje ir turi po 9 žvaigždutes. Tai reiškia, kad jos 9 rodiklių sąrašuose yra tarp 20 proc. geriausių.

Vokietija ir JK nepateko tarp globalizacijos indekso 20 proc. geriausių, o Nyderlandų nėra tvarumo indekso viršūnėje. 

Dvi šalys –  Prancūzija ir Japonija – surinko po 8 žvaigždutes, žemiau jų atsidūrė Australija, Kanada ir Pietų Korėja su 7 žvaigždutėm, JAV su šešiomis ir Taivanas, įvertintas 5 žvaigždutėmis.

Kiekviena šalis turi savo ypatumų. Pavyzdžiui, geografija, istorija ir kultūra. Viena ypatybė, kuri išskiria šalis nepatekusias į sąrašą yra autoritarinis režimas, kuris egzistavo pradedant derinti rinkas ir vyriausybes, kurios negali užtikrinti vystymosi ar įgalinti taisyklių, kurios leistų sistemai ypač gerai veikti.

Pavyzdžiui, Lotynų Amerikos šalys pokolonijinėje dešiniųjų autoritarizmo eroje bandė suderinti rinkas ir vyriausybes. Autoritariniai režimai išliko ir rėmė privačias ir vyriausybines monopolijas bei oligopolius, o ne laisvą rinką bei pažeidė pagrindinius kapitalizmo principus.

Dauguma Šiaurės Afrikos, Viduriniujų rytų ir Pietryčių Azijos šalių pradėjo kombinuoti rinkas ir vyriausybės arba autoritariniuose režimuose arba fasadinėse demokratinėse institucijose. Indija, Malis, Šri Lanka ir Mongolija yra to pavyzdžiai. Dar vienas – Kinija, kurioje Komunistų partija valdo kapitalizmą.

Visuomenės puikumą užtikrina liberali demokratija, kuri parūpina forumą vystymuisi ir įteisina laisvos rinkos žaidimo taisykles. 

Puikiausių visuomenių sąrašas: šalis, jos BVP (2011 metų duomenys), Ekonominių galimybių ir gyvenimo kokybės rodiklis.

1. Vokietija, 3 085 mlrd. JAV dolerių, 9 žvaigždutės 

2. Nyderlandai, 706 mlrd. JAV dolerių, 9 žvaigždutės

3. Jungtinė Karalystė, 2 250 mlrd. JAV dolerių, 9 žvaigždutės

4. Prancūzija, 2 214 mlrd. JAV dolerių, 8 žvaigždutės

5. Japonija, 4 389 mlrd. JAV dolerių, 8 žvaigždutės

6. Australija, 918 mlrd. JAV dolerių, 7 žvaigždutės

7. Kanada, 1 389 mlrd. JAV dolerių, 7 žvaigždutės

8. Pietų Korėja, 1,554 mlrd. JAV dolerių, 7 žvaigždutės

9. JAV, 15 040 mlrd. JAV dolerių, 6 žvaigždutės

10. Taivanas, 885 mlrd. JAV dolerių, 5 žvaigždutės

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/puikiausios-pasaulio-visuomenes-26778.html