Juodasis spalis

Prieš 181 metus spalio 20 d. buvo įsteigta Madrido vertybinių popierių birža – Bolsa se Madrid. Tą dieną buvo sudarytas ir pirmasis sandoris. Madrido birža yra didžiausia Ispanijos birža.

Šiandien Ispanijai vėl atsidūrus žiniasklaidos pirmuosiuose puslapiuose akcijų biržai ne patys geriausi laikai. Bet indeksai nerodo nerimo ženklų. Jie net pasiekė lokalių aukštumų, kol politikai svarsto, ar prašyti Ispanijai pagalbos. Investuotojai optimistiški Ispanijos perspektyvų atžvilgiu. Europos centrinis bankas jau pažadėjo, kad supirkinės Ispanijos obligacijas, vos ši to paprašys.

Kitoje Atlanto pusėje, Amerikoje, investuotojai minėjo „Juodojo ketvirtadienio“ 83-iąsias metines. 1929 m. spalio 24 d. laikoma Didžiosios depresijos – šio amžiaus finansų krizės „prototipo“ – pradžia. „Minėjimo“ išvakarėse „Dow Jones Industrial Average“ indeksas sumažėjo 243 punktais.

Tai dar ne viskas. Spalio 19 d. buvo minimas „Juodojo pirmadienio“ 25-metis. Tada „Dow Jones Industrial Average“ indeksas nukrito 508 punktais. Nenuostabu, kad tokios datos skatina fatalines fantazijas. Nenoromis galima patikėti, kad spalis yra didžiųjų korekcijų mėnuo. Ir šį spalį „Dow Jones“ indeksas nuo mėnesio aukštumų sugebėjo nusiristi apie 500 punktų. Jei ne krizei, tai bent korekcijai tikrai gera pradžia.

Lauktasis Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) susitikimo pranešimas nepadėjo rinkoms. Pranešime iš principo nieko naujo nebuvo pasakyta ir akcijų kainos Niujorke judėjo žemyn labiau iš inercijos.

Ligi šiol Federalinės rezervų sistemos „kiekybiniai palengvinimai“ ekonomikai didelio poveikio nepadarė. Nedarbas vis dar didelis, vartotojai neišlaidauja, verslas sustingęs. Aišku, kad infliacija išlieka žema, nors nuopelnus sau dėl to prisiima FED.

Bendrovių skelbiami veiklos rezultatai nedžiugina. Jie tik patvirtina, kas buvo akivaizdu: ir JAV, ir viso pasaulio ekonomikos neatsigauna arba atsigauna labai lėtai. Tai ir atsispindi akcijų indeksuose.
Bet nereikia to bijoti. Warrenas Buffettas jums gali papasakoti, kaip krintančios akcijų kainos sukuria vertę akcininkams. Aišku, ne kiekvienos akcijos – tik „bafetiškos“. Tokių akcijų daug visose rinkose.

Pats investuotojas nesitiki, kad ūkis greitai atsigaus, ypač kol neatsigaus nekilnojamojo turto rinka. O kol rinkose vis dar drumsčiamas vanduo, W. Buffettas pasiruošęs 40 mlrd. USD išlaidoms. Savotiškas „palengvinimas“, tik labiau kokybinis nei kiekybinis.

Jis ruošiasi padidinti „Berkshire Hathaway“ akcijų portfelį. Tik nesukonkretino, kokių bendrovių akcijos tai bus. Bet ne tai svarbu. Svarbu, kad W. Buffettas nebijo apokalipsinių pranašysčių, nebijo rinkos baubų ir perka akcijas, kai kiti jas pardavinėja. Tokia jo strategija.

Jis yra pasakęs, kad rinkos bijo (rizikuoja) tik tas, kuris nesupranta, ką daro. Kažkaip panašiai...

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/juodasis-spalis-32245.html