R. Kuodis: aukštos energetinių išteklių kainos Lietuvai naudingos

Paradoksalu, tačiau aukštos energetinių išteklių kainos, už kurias Rusijai neretai mokame daugiau nei kitos Europos valstybės, Lietuvai turi ir teigiamą poveikį – gavusi pinigų viena pagrindinių Lietuvos eksporto partnerių perka daugiau prekių iš Lietuvos, mano Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

„Yra tam tikrų logiškai prieštaraujančių dalykų. Atrodytų, kad aukštos energijos kainos Lietuvai kenkia, tačiau neigiamą poveikį su kaupu atsveria teigiamas poveikis. Esant aukštoms energijos kainoms Rusija turi daug pinigų, gali pirkti daug lietuviško maisto produktų ir kitų dalykų. Jei kristų naftos kainos, tai greitai pajaustume ir mes“, - ketvirtadienį Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) surengtoje konferencijoje sakė R. Kuodis.

Pasak ekonomisto, Lietuvai šiuo metu visai neblogai sekasi lipti iš ekonominės duobės, nes sekasi ir pagrindinėms Lietuvos eksporto partnerėms – Rusijai, Latvijai, Lenkijai, Latvijai, Vokietijai. Pasak ekonomisto, nors pataruoju metu lūkesčiai tose šalyse kiek pablogėjo, tačiau esminių pokyčių ir toliau neturėtų būti, o eksportas ir toliau Lietuvai padės lipti iš duobės.

R. Kuodžio nuomone, Europos Sąjungos valstybėms ir JAV iš duobės lipti sekasi kur kas prasčiau. Esą iš JAV girdimos naujienos apie pagerėjusią situaciją darbo rinkoje iš tiesų yra prastesnės nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Kas mėnesį girdime, kad JAV sukurta 100 tūkst. darbo vietų, bet demografija tokia, kad darbo vietos, kurios sukuriamos, jos tik sukuria vietas naujai į darbo rinką patenkantiems žmonėms – JAV gausėja gyventojų, daugėja emigrantų. Nedarbo lygis krinta, bet tai nereiškia, kad darbo vietų mažėja – žmonės tiesiog nusivilia ir nustoja registruotis darbo biržose “, – sakė R. Kuodis ir pridūrė, kad tikrasis nedarbas JAV šiuo metu siekia 17 procentų.

Europoje situacija tai pat gana prasta – esą senojo žemyno situacija primena tai, ką ekonomistai vadina „bazuka“ – žmonės kuria realybę, kuri galiausiai pateisina jų lūkesčius.

„Jei investuotojai pagalvoja, kad kažkas bus blogai su šalies finansais, jie reikalauja didesnių palūkanų, dėl to blogėja šalies padėtis, o galiausiai nutinka, kad obligacijas perka ne tie, kas tiki, kad ekonomika atsigaus, bet tie, kurie nesutaria dėl laiko“, - sakė R. Kuodis.

Europos situaciją jis apibūdina pasitelkdamas slidaus kalno metaforą: jei norime įvažiuoti į kalną – išlipti iš krizės – mums reikia įsibėgėti, o jei įsibėgėsime, per lėtai šuoliuosime atgal. Bėgti per greitai ir negalima, kad neperšoktumei viršūnės.

Pasak R. Kuodžio, Europa pateko į tokią situaciją, kai taupymo priemonės ir bandymai mažinti skolinimąsi tampa labiau kenksmingi nei atrodo – esą neseniai ir TVF pripažino, kad neigiamas taupymo poveikis yra didesnis nei galvota.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/r-kuodis-aukstos-energetiniu-istekliu-kainos-lietuvai-naudingos-35932.html