Visaginiečiai prašosi priimami dirbti Astravo AE

 Šeštadienį Astravo mieste vyko Baltarusijos atominės elektrinės Informacijos centro organizuota apvalaus stalo diskusija, kurioje buvo pristatyta Baltarusijos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Į ją buvo kvieti ir Lietuvos valdžios institucijų atstovai. Tačiau dar savaitės viduryje aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pareiškė, kad tarp valstybių jokios konstruktyvios diskusijos negali vykti tol, kol Baltarusija, laikydamasi ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija) konvencijos, nepateiks išsamių atsakymų apie atominę elektrinę.

Taigi, oficialusis Vilnius renginį, nors jis buvo pavadintas susitikimu su Lietuvos visuomenės atstovais, ignoravo. Dalyvavo tik būrelis eilinių visaginiečių. Visagino gyventojai, ar bent jau dalis jų, akivaizdu, jaučia nostalgiją netolimai praeičiai, susijusiai su Ignalinos atomine elektrine (AE). Nesulaukdami, kada Lietuva pradės statyti naują jėgainę – jeigu apskritai pradės statyti – jie net neslepia, kad dairosi darbo Astrave ir nuoširdžiai pavydi kaimynams baltarusiams.

,,Nenorėjote atominės elektrinės (AE) už 150 km nuo sostinės, turėsite už 50 km”, - kreipdamasis į oficialius Lietuvos atstovus, tarsi jie būtų salėje, sakė buvęs Ignalinos atominės elektrinės darbuotojas, Visagino miesto tarybos narys Olegas Davidiukas. Ir jau kreipdamasis į Astravo gyventojus pasiūlė: ,,O kam nepatinka, kad čia, Astrave, statoma AE, galite su mumis keistis butais. Prieš trejus metus taip sakiau, ir dabar tai kartoju“.

Pasak O. Davidiuko, nemažai specialistų atomininkų iš Visagino norėtų atvykti dirbi į Astravą. ,,Tie, kurie dalyvavo Krasnojarsko, Tomsko (atominių elektrinių – red. past.) statybose, ir niekada neužmiršome, iš kur mes kilę, prašome Baltarusijos prezidentą svarstyti klausimą dėl galimybės įdarbinti mus Astravo AE“, - diskusijoje, skirtoje Astravo AE poveikio aplinkai ataskaitos pristatymui, pareiškė jis. ,,Ar tai ne pats geriausias argumentas, jog Lietuvai reikia AE, tai, kad Lietuvos gyventojai balsuoja kojomis už Baltarusijos AE statybą“, – sakė jis, pabrėžęs, kad pastarąjį klausimą adresuoja Lietuvos politikams ir Visagino gyventojų vardu palinkėjo sėkmės statant Astravo AE.

Ar baltarusių atsakymas patiko visaginiečiui – sunku pasakyti. Bent jau katučių ploti, išgirdę, kad uždarytos Ignalinos AE darbuotojai prašosi į Astravą, nei šios jėgainės, nei Astravo valdžios atstovai nepradėjo. Ko gero, norinčių dirbti jiems netrūksta. Beje, apie tai, kad nemažai Astravo vyrų patraukė dirbti į jėgainės statybą, balsas.lt žurnalistams užsiminė ir Astravo gyventojai, o renginyje dalyvavę oficialūs Baltarusijos asmenys jam atsakė, kad Lietuvos gyventojų pritraukimas į AE statybą kol kas neplanuojamas.

,,Gavome apie du šimtus pageidaujančiųjų dirbti Astravo AE anketų. Bet kol kas mes renkame statybos specialistus. Artimiausiu metu, kai formuosime personalą eksploatacijai, jūsų pasiūlymus studijuosime ir spręsime“, - atsakė visaginiečiui Baltarusijos gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos ministro pirmasis pavaduotojas Vitalijus Kulikas. O Lietuvos įmonės, pasak jo, gali dirbti statyboje subrangos pagrindais.

Kas tie 200 visaginiečių, apie kurių anketas užsiminė O. Davidiukas ir Baltarusijos viceministras, portalo balsas.lt žurnalistams sužinoti nepavyko. Tačiau žinant, jog didžioji uždarytoje Ignalinos AE dirbusių atominės energetikos specialistų dalis buvo atvykėliai iš kitų buvusios TSRS respublikų, o uždarius Ignalinos AE jie, ko gero, pasijuto ne tik nereikalingi, bet ir įžeisti, kažin ar reikėtų tuo stebėtis. Juk nežinodami, ar jų paslaugų reikės Lietuvoje, kuri referendume, vykusiame praėjusių metų rudenį, tarė ,,ne” naujos atominės jėgainės statybai, kai kurie iš jų, atrodo, net negalvoja, kokio kito darbo galėtų nusitverti ir laukia kokios nors naujos atominės statybos. Nesvarbu kur – juk didžiosios kaimynės gyventojai dar sovietmečiu įprato keliauti vis į naujas vietas – ar į Visaginą (tuometinį Sniečkų), ar statyti Baikalo-Amūro magistralės, ar įsisavinti plėšinių. Net daina tokia sovietmečiu buvo: ,,moi adres ne dom I ne ulica, moi adres Sovetskij Sojuz” – nemokantiems rusų kalbos išversime: ,,Mano adresas – ne namo numeris ir ne gatvės pavadinimas, mano adresas – Sovietų Sąjunga”. O Astravas – vis dėlto ne Užbaikalė…

Astravas (baltarusiškai Астравец) – miestas šiaurės vakarų Baltarusijoje, apie 20 km į šiaurę nuo Ašmenos. Atominė jėgainė, kurią planuojama baigti statyti 2018 metais, statoma maždaug už 20 km nuo šio miesto, o nuo Lietuvos sienos ji nutolusi apie 25 km.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/visaginieciai-prasosi-priimami-dirbti-astravo-ae-41975.html