B. Gatesas vėl turtingiausias žmogus pasaulyje

 Turtingiausi 400 amerikiečių 2013 metais yra gerokai turtingesni, nei buvo pernai, o jaunesni JAV turtuoliai turtus kaupia greičiau už savo kolegas iš "kūdikių bumo", rodo du pirmadienį paskelbti pranešimai.

Metinis žurnalo "Forbes" sudarytas 400 turtingiausių amerikiečių sąrašas rodo, kad bendras turtuolių turtas per pastaruosius metus padidėjo 19 proc., nuo 1,7 trilijono iki 2,02 trilijono, ir kad vidutiniškai vienam turtuoliui tenka 5 mlrd. dolerių - daugiau nei 4,2 mlrd. 2012 metais. Kad patektum į sąrašą, šiuo metu pakanka turėti 1,3 mlrd. vertės turto.

Pirmoje sąrašo vietoje vėl yra 57 metų Billas Gatesas (Bilas Geitsas), kurio turtas vertinamas 72 mlrd. dolerių.

Antroje vietoje liko Warrenas Buffettas (Vorenas Bafetas), kuris pernai atidavė maždaug 1 milijardą, bet vis tiek labiausiai padidino savo turtą - pridėjo 12,5 mlrd. dolerių ir dabar turi 58,5 mlrd. dolerių.

Vidutinis turtuolių amžius yra 66 metai, sakė viena "Forbes" redaktorių Kerry Dolan (Keri Dolan).

Tik 32 sąrašo turtuoliai yra 48-erių ar jaunesni, priklausantys kartai X ar kartai Y, o visi kiti yra iš "kūdikių bumo".

Daugelis jaunesnių milijardierių yra gerai žinomi visuomenei ir susikrovę turtus iš technologijų: "Facebook" Markas Zuckerbergas (Markas Zukerbergas 20 vieta), kompiuterių gamintojas Michaelas Dellas (Maiklas Delas, 25 vieta), "Yahoo" Jerry Yangas (Džeris Jangas, 327 vieta), "Tesla Motor" Elonas Muskas (Ilonas Maskas, 61 vieta), "Google" Larry Page'as (Laris Peidžas) ir Sergejus Brinas (13 ir 14 vietos).

"Prireikia daug laiko milijardų dolerių vertės kompanijai sukurti, nebent ją paveldite", - sakė K.Dolan.

ATOTRŪKIS TARP KARTŲ

Atskiras tyrimas, kurio rezultatai taip pat buvo paskelbti pirmadienį, pateikia naujų duomenų apie jaunesniąją turtuolių kartą.

"Fidelity Millionaire Outlook" parodo, kad turtingi kartos X ir kartos Y atstovai uždirba daugiau ir sukaupia daugiau turto nei milijonieriai iš pokario "kūdikių bumo".

Tų, kuriems yra 48-eri ar mažiau, vidutinis uždarbis yra 677 tūkst. dolerių, o vyresniųjų - 198 tūkst. dolerių. Bendras jaunesnių kartų turtuolių turtas vidutiniškai yra 5,7 mln. dolerių, o vyresniųjų - 5,2 mln. dolerių.

"Manau, kad žaidimas pasikeitė", - sakė Brianas Dombkowski (Brajenas Dombkovskis), dirbantis investicijų vadovu Kalifornijos kompanijoje "Sand Hill Global Advisors", kuri tvarko 1,25 mlrd. dolerių klientų turto.

"Jauni verslininkai šiandien pinigus uždirba sugalvodami ką nors geriau, ir rinka už tai juos apdovanoja. Matėme daug didesnį turto kūrimą nei ankstesnėse kartose", - sakė jis.

"Fidelity" išanalizavo 542 namų ūkius, 2013 metų gegužę turėjusius daugiau nei 1 mln. dolerių investuojamo turto.

Pirmą kartą per šešerius metus, kai atliekamas toks tyrimas, buvo pakankamai duomenų tam, kad būtų galima palyginti įvairias kartas.

Maždaug 86 proc. tyrimo dalyvių buvo "kūdikių bumo" atstovai (gimę iki 1965 metų), o 14 proc. - kartų X ir Y atstovai (gimę po 1965-ųjų).

Bendrai JAV namų ūkių, kurie turi 1 mln. dolerių ar daugiau turto, neskaitant pagrindinio būsto, 2012 metais buvo 9 milijonai, nurodo Čikagoje Ilinojuje įsikūrusi kompanija "Spectrem Group". 2011-aisiais tokių namų ūkių buvo 8,6 milijono.

Jaunesni milijonieriai pinigus daugelyje kategorijų leidžia agresyviau už "kūdikių bumo" turtuolius, sako "Fidelity Institutional Wealth Services" vykdomasis viceprezidentas Bobas Orosas.

Beveik 90 proc. jaunesnių milijonierių kasmet atostogauja užsienyje, bet taip elgiasi tik 56 proc. vyresniųjų.

Du trečdaliai "jaunimo" sakė, kad turi namus atostogoms ir priklauso užmiesčio klubams, o tarp vyresniųjų tokių žmonių yra atitinkamai 21 ir 15 procentų. 38 proc. jaunesniųjų ir tik 5 proc. vyresniųjų milijonierių skraido pirmąja klase.

Jaunesni milijonieriai taip pat yra dosnesni labdarai ir kasmet jai skiria vidutiniškai 54 tūkst. dolerių. "Kūdikių bumo" milijonieriai labdarai per metus skiria vidutiniškai 12 tūkst. dolerių.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/b-gatesas-vel-turtingiausias-zmogus-pasaulyje-42926.html