Vokietijos kairieji ir dešinieji ruošiasi valdyti drauge

Vokietijos opozicinė Socialdemokratų partija (SPD) penktadienį nutarė sprendimą dėl „didžiosios koalicijos“ su kanclere Angela Merkel patikėti 472 tūkst. savo eilinių narių per keblų balsavimą, kuris gali apsunkinti pastangas suformuoti naująją vyriausybę.

Tačiau per penktadienį vykusį neįprastą posėdį 200 SPD lyderių taip pat uždegė žalią šviesą į sunkią padėtį patekusiam savo pirmininkui Sigmarui Gabrieliui pradėti parengiamuosius pokalbius su rinkimus laimėjusiais konservatyviaisiais A.Merkel šalininkais ir išsiaiškinti, ar verta pradėti visavertes derybas.

A.Merkel krikščionys demokratai iškilo kaip dominuojanti partija po praėjusį sekmadienį vykusių rinkimų, tačiau jiems nepavyko užsitikrinti absoliučios daugumos. Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) pelnė 311 mandatų 630 vietų parlamente, tuo tarpu SPD turės 192 deputatus. Dar 63 vietos atiteko Žaliųjų partijai, o radikali „Kairės“ partija (Die Linke) Bundestage turės 64 vietas.

Nugalėtojams reikalingas naujas koalicijos partneris, ir jie labiau linkę kurti „didžiąją koaliciją“ su SPD, atkartojant centro dešinįjį aljansą, kuriam A.Merkel vadovavo per savo pirmąją kadenciją 2005–2009 metais. Tačiau SPD lyderiai ir partijos nariai vengia žengti į tokią koaliciją, baiminantis prarasti tapatybę.

„SPD nusprendė, kad mes dalyvausime parengiamosiose derybose su ponia Merkel“, – 54 metų S.Gabrielis pareiškė baigiantis keturias valandas trukusiam posėdžiui, nors dešimtys SPD aktyvistų garsiai protestavo prieš didžiąją koaliciją prie partijos būstinės.

„Tačiau partija neatvėrė durų visavertėms deryboms, – pridūrė SPD pirmininkas. – Jeigu ponia Merkel pakvies mus į parengiamąsias derybas, mes to susitikimo išvadas perduosime partijos lyderiams, prieš nuspręsdami, ar esame atviri visavertėms deryboms.“

Sprendimą dėl dalyvavimo derybos paprastai priima partijos pirmininkas arba nedidelė partijos lyderių grupė, tačiau S.Gabrielis, patiriantis spaudimą seniausioje Vokietijos partijoje, patyrusioje dar vieną nesėkmę rinkimuose, elgiasi atsargiai ir siekia visos SPD palaikymo, priimant visus svarbius sprendimus.

Žvalgomosios derybos su A.Merkel ir jos konservatoriais gali prasidėti pirmadienį arba vėliau ateinančią savaitę. Sprendžiant iš ankstesnių pavyzdžių, visavertės derybos dėl koalicijos gali užsitęsti iki dviejų mėnesių.

Pagal penktadienį priimtą sprendimą, visi 472 tūkst. SPD narių lapkričio viduryje turės galimybę balsuoti dėl bet kokio sprendimo, susijusio su didžiosios koalicijos formavimu. Šis balsavimas vyks prieš kasmetį SPD partijos suvažiavimą Leipcige, kuris vyks lapkričio 14–16 dienomis.

Penktadienį paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad du trečdaliai SPD narių nusistatę prieš koaliciją su A.Merkel, nes baiminasi, kad jų partiją gali dar labiau nustelbti populiarios kanclerės šešėlis.

Tačiau dešiniųjų ir kairiųjų koalicija vis tiek būtų populiariausias politinis aljansas Vokietijoje, parodė apklausa. Daugiau nei pusė apklaustų vokiečių sako, kad jiems būtų priimtina „didžioji koalicija“.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/vokietijos-kairieji-ir-desinieji-ruosiasi-valdyti-drauge-43323.html