Atrastas asteroidas su 6 uodegomis

Saulės sistemos asteroidų juostoje aptiktas keistas fenomenas: asteroidas su šešiomis į kometos panašiomis uodegomis. Jos sudarytos iš asteroido branduolio besiveržiančių dulkių čiurkšlių, praneša NASA.
Šį keistą asteroidą šių metų rugpjūtį atrado „Pan-STARRS 1“ teleskopu Havajuose (JAV) dirbantys astronomai. Jis buvo pavadintas P/2013 P5. Šį dangaus kūną stebėjusius astronomus suintrigavo tai, kad P/2013 P5 atrodė ne toks ryškus, kaip kiti šios juostos asteroidai, kurie paprastai per teleskopą matomi kaip maži švytintys taškai.
Išsamesni P/2013 P5 stebėjimai buvo vykdomi pasitelkus kosminį teleskopą „Hubble“. Rugsėjo mėnesį jo padarytose P/2013 P5 nuotraukose matyti, kad šis asteroidas turi 6 uodegas.
Astronomo Davido Jewitto iš Kalifornijos valstijos universiteto Los Andžele teigimu, šias nuotraukas pamatę astronomai buvo tiesiog priblokšti. „Dar labiau apstulbino, kad uodegų struktūra vos per 13 dienų iš esmės pasikeitė. Tai mums taip pat buvo netikėta“, – sakė mokslininkas.
Pasak jo, pirmoji šio asteroido nuotrauka „Hubble“ telekopo buvo padaryta rugsėjo 10 dieną, o antroji – rugsėjo 23. Per tą laiką asteroido uodegos visiškai jį apsivijo. Astronomų teigimu, tai nepaprastai nustebino jį ir kolegas.
Sprendžiant iš nuotraukų, uodegos susidarė pratrūkusios iš asteroido branduolio, be to, ne visos iš karto. Tai verčia manyti, kad toks fenomenas nėra susidūrimo su kitu dangaus kūnu rezultatas. Astronomai mano, kad tokį efektą sukėlė radiacijos slėgis, privertęs asteroidą suktis vis greičiau ir greičiau, kol silpna jo trauka nebepajėgė išlaikyti jo paviršiaus medžiagą stabilią ir galiausiai keliomis kryptimis prasiveržė paviršiaus dulkių čiurkšlės.
Nors P/2013 P5 yra pirmasis astronomų aptiktas asteroidas su keliomis uodegomis, jo atradimas verčia manyti, kad panašių gali būti ir daugiau, sakoma pranešime. Tikėtina, kad ateityje bus atrasta ir daugiau tokių Saulės sistemos kūnų.
P/2013 P5 yra maždaug 425 metrų skersmens, dėl susiformavusių dulkių čiurkšlių jis prarado tik nedidelę savo masės dalį, maždaug apie 100 - 1000 tonų, sakoma pranešime.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/atrastas-asteroidas-su-6-uodegomis-44882.html