Tyrimą dėl „Gazprom“ nori baigti šiemet

Konkurencijos taryba (KT) šiais metais tikisi užbaigti 2012-ųjų liepą pradėtą tyrimą dėl Rusijos dujų koncerno "Gazprom".

"Šiemet tikimės užbaigti tyrimą, kuris yra susijęs su įmone "Gazprom", kuri yra įtariama neleidusi dujų tiekėjams Lietuvoje įsigyti dujų iš kitų šaltinių", - ketvirtadienį po susitikimo su šalies prezidente Dalia Grybauskaite teigė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Jis negalėjo pasakyti, kada tiksliai ketinama užbaigti tyrimą, tačiau vylėsi, kad tai pavyks padaryti per pirmąjį šių metų pusmetį.

"Kada tiksliai pavyks užbaigti nežinau, nes tai priklauso nuo įmonės, kurią tiriame. Įvertinus tai, kad tai yra užsienyje veikiantis "Gazprom", kuris neprivalo pagal jų įstatymus bendradarbiauti su mumis. Kiek tai priklauso nuo mūsų, mes galime baigti pirmąjį pusmetį, bet, kaip bus realiai, sunku pasakyti", - kalbėjo Š.Keserauskas.

Anot jo, KT Rusijos bendrovei yra išsiuntusi klausimus, turi patvirtinimą, kad ji juos gavo, tačiau atsakymų iš "Gazprom" nėra sulaukusi. Š.Keserausko teigimu, maksimali bauda, kuri gresia "Gazprom", gali siekti iki 10 proc. įmonės metinių pajamų.

"Jei yra pažeidžiamas Konkurencijos tarybos įstatymas, pirmiausiai gresia įpareigojimas nutraukti pažeidimą. Tai galėtų atverti kelią pirkti dujas iš kitų šaltinių. Be to, gali būti skiriama bauda iki 10 proc. įmonės metinės apyvartos", - aiškino KT pirmininkas.

Pasak jo, tarybos atliekamas tyrimas nesidubliuoja su Europos Komisijos (EK) atliekamo tyrimo dėl "Gazprom" veiklos.

"Konkurencijos taryba atlieka tyrima, kuris yra susijęs su 2004 metais "Gazprom" išduoto leidimo įsigyti "Lietuvos dujų" akcijų. Įsigydama tas akcijas "Gazprom" įsipareigojo nedaryti tam tikrų veiksmų, tačiau tą įsipareigojimą sulaužė. Tuo tarpu Europos Komisijos atliekamas tyrimas yra susijęs su galimu rinkų padalijimu Europos Sąjungoje ir panašiais dalykais", - teigė Š.Keserauskas.

Jo teigimu, "Gazprom" ir toliau vengiant bendradarbiauti taryba vis dėlto galės priimti sprendimą, tačiau vengimas atsakinėti į klausimas apsunkina procedūrą.

KT praėjusių metų gruodžio pabaigoje dar kartą pratęsė "Gazprom" veiklos Lietuvoje tyrimą, kuris susijęs su bendrovės „Lietuvos energijos gamyba" ketinimais sudaryti su "Gazprom" dujų mainų sandorį.

2012 metų liepos 30 dieną pradėtas tyrimas pirmą kart buvo pratęstas šiemet rugsėjį - tuomet taryba pirmą kartą oficialiai patvirtino tirianti "Gazprom" veiksmus Lietuvoje.

2004 metais taryba leido "Gazprom" įsigyti 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų paketą su sąlyga, kad Lietuvos vartotojams nebus sudaromos kliūtys pirkti dujas iš kitų tiekėjų. Tyrimas susijęs su 2012 metų liepą iš oficialiai neįvardijamos Lietuvos įmonės gautu skundu.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/tyrima-del-gazprom-nori-baigti-siemet-47643.html