Sutarta dėl pieno supirkimo kainų

Premjeras ir pieno perdirbėjai sutarė, kad šie vasarą nemažins pieno supirkimo kainos. Algirdas Butkevičius garantuoja, kad perdirbėjai laikysis savo žodžio, nors pieno gamintojai tuo netiki - jie tikino, kad ligšioliniai panašūs susitarimai su perdirbėjais buvo niekiniai.

„Buvo susitarta, kad birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais perdirbėjai išlaikys kainą, kokia yra šiuo metu. Trims mėnesiams kaina neturėtų būti mažinama, jei neatsitiktų kažko nenumatyto, kas mažintų pajamas“, - po susitikimo su pieno sektoriaus atstovais sakė A. Butkevičius.

Jo teigimu, pieno perdirbėjai šį kartą žada tikrai išlaikyti pažadą ir nemažinti žaliavinio pieno supirkimo kainų, nes derybos buvo labai įtemptos.

„Galiu pasakyti, po tokio karšto įtempto pokalbio, kad (pieno perdirbėjai - BNS) savo pažadus ištesės“, - tvirtino premjeras.

A.Butkevičius taip pat pridūrė, kad susitikime kalbėta apie galimybę atidėti mokesčių mokėjimą stambiems pieno gamintojams, kurie yra numatę plėtrą bei į ją dabar investuoja. Premjeras neįvardino, kokius būtent mokesčius būtų galima atidėti.

Tačiau Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas tikino, jog neaišku, dėl ko buvo susitarta ir kaip bus stengiamasi išlaikyti stabilias pieno supirkimo kainas.

„Aš nelabai supratau, ką mes susitarėme. Pagal ankstesnį susitarimą su premjeru, nors kainos gegužės mėnesį jau mažėjančios, bet jos buvo sutarta, kad jos nemažės. Tačiau kainos mažėja. Praktiškai tas susitarimas, kuris buvo, yra niekinis. Dabar perdirbėjų pasakymas yra, kad jie stengsis, jog kainos nemažės, tai galbūt jos vasarą ir nemažės“, - tvirtino A.Stančikas.

Jis toliau kaltino pieno perdirbėjus, kad gamintojams gaunant paramą, jie dirbtinai mažina pieno supirkimo kainas, kurios dabar svyruoja nuo 8 iki 15 centų.

„Kiek mes bekalbėtume apie kažkokią paramą, bet iš tikrųjų pinigai ne pas žemdirbius pasilieka, o nueina pas perdirbėjus per mažėjančią kainą“, - kalbėjo A.Stančikas.

Savo ruožtu vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sakė, kad supirkimo kainos žemdirbiams vasarą bus nustatomos, atsižvelgiant į rinkos sąlygas.

„Mes įsipareigojome mokėti rinkos kainas ir pagal šiandieninės rinkos situaciją, mes manome, kad kainos per daug nesikeis. (...) Pagrindinis tikslas - pasiekti, kad vasaros laikotarpiu žemdirbių pajamos nemažėtų“, - žurnalistams teigė D.Trumpa.

Jo teigimu, jokių papildomų priemonių pieno supirkimo kainos palaikymui nebus imtasi, nes tai prieštarautų konkurencijai.

Savo ruožtu Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė tikino, kad perdirbėjai išlaikys pieno gamintojų pajamas vasarą, kai pieno gamyba išauga.

„Radome bendrą sutarimą, kad užtikrinti pastovias pajamas birželio, liepos, rugpjūčio mėnesiais. Tai susidarytų iš dviejų dalių, ką moka perdirbėjai ir ką gali mokėti valstybė“, - kalbėjo ministrė.

A.Butkevičius balandžio 12 dieną buvo sutaręs su pieno perdirbėjais, kad jie artimiausiu metu išlaikys gegužės mėnesiui patvirtintas pieno supirkimo kainas. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiemet bendra parama pieno ūkiams sieks 65,1 mln eurų. Skaičiuojama, kad dėl pasaulinės pieno krizės ir žemų supirkimo kainų pieno gamintojai pernai prarado apie 75 mln. eurų pajamų.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/sutarta-del-pieno-supirkimo-kainu-56508.html