Nerijus Mačiulis: PVM tarifų kaitaliojimas – ekonominės politikos nestabilumo įrodymas

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifų keitimas rodo šalies ekonominės politikos nestabilumą, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Tai Nerijus Mačiulis teigė po to, kai premjeras ketvirtadienį pareiškė, kad siūloma PVM lengvata šviežiai ir atšaldytai mėsai gali būti atšaukta, jei paaiškėtų, kad mėsos produktų kainos dėl to nesumažėjo.

„Mokesčių tarifų kaitaliojimas neatrodo kaip labai gera ekonominė politika, nes viena iš didžiausių vertybių yra mokesčių sistemos stabilumas ir ekonominės politikos stabilumas. Įvedinėti ir atšaukinėti PVM lengvatas, paaiškėjus, kad jos nepasiteisina, gal nebūtų labai geras signalas nei užsienio investuotojams, nei verslui. Tai rodytų nelabai stabilią ekonominę aplinką“, - BNS sakė N.Mačiulis.

Anot jo, svarstymas taikyti PVM lengvatą šviežiai ir atšaldytai mėsai apskritai nėra savalaikis. Jo teigimu, šis siūlymas diskriminuoja kai kuriuos vartotojus.

„Mėsos produktai nėra visų vartotojų vartojami. Yra kai kurie žemos perkamosios galios gyventojai, kurie nevartojo ir nevartos tos mėsos, net jai atpigus. Yra tokių gyventojų, kurie dėl savo įsitikinimų ar gyvenimo būdo nevartoja mėsos. Visiškai neaišku, kodėl Vyriausybė nusprendžia, kad reikia skatinti kažkurių maisto produktų vartojimą, pasiūlant jiems lengvatą“, - komentavo „Swedbank“ ekonomistas.

„Parenkant selektyviai, kuriems produktams bus taikoma lengvata, ir iškart pradedant diskutuoti, kad gali tekti ją atšaukti, tai vėlgi indikacija, kad tai nėra labai gera mintis, jeigu reikia svarstyti aplinkybes, kurioms esant reikės atšaukti tą lengvatą“, - pridūrė N.Mačiulis.

N.Mačiulio teigimu, Vyriausybė ir Seimas verčiau galvotų, kaip didinti vidutines ir mažas pajamas gaunančių asmenų perkamąją galią, keliant neapmokestinamąjį pajamų dydį (GPM).

A.Butkevičius ketvirtadienį Seime pareiškė, kad PVM lengvata šviežiai ir atšaldytai mėsai bus įvesta su sąlyga, kad dėl to atpigtų mėsos produktai. To neįvykus, pasak premjero, lengvata būtų atšaukta.

Gegužės pradžioje premjeras, finansų ministras ir socialdemokratų frakcijos atstovai sutarė, kad atšaldytai ir šviežiai mėsai būtų taikomas lengvatinis 5 arba 9 proc. PVM tarifas. Jeigu įstatymas būtų priimtas, tokia lengvata įsigaliotų nuo lapkričio.

Dabar 5 proc. lengvatinis PVM tarifas taikomas kompensuojamiems vaistams, o 9 proc. - keleivių vežimui, spaudai, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui. Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nerijus-maciulis-pvm-tarifu-kaitaliojimas-ekonomines-politikos-nestabilumo-irodymas-56641.html