Nerijaus Mačiulio verdiktas socdemų mokesčių pertvarkai: nuo dėmesio vertų idėjų iki visiškos tragedijos

Lietuvos socialdemokratai deklaruoja norintys reabilituotis ir pagaliau imtis kairiosios socialdemokratinės politikos, tačiau jų įregistruoti pasiūlymai mokesčių pertvarkai kelią klausimą – ar tikrai? Ekonomisto Nerijaus Mačiulio akimis, vienas iš socdemų pasiūlymų – progresiniai mokesčiai – toli gražu ne socialdemokratiški. O likę?

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime nariai pradėjo registruoti siūlymus planuojamai mokesčių pertvarkai. „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N. Mačiulis peržvelgė penkis socdemų pasiūlymus ir įvertino, kurie jų verti dėmesio, o kurie – nesusipratimas.

Turėsime sudėtingiausią pasaulyje pajamų apmokestinimo sistemą?

Vienas socialdemokratų pasiūlymų susijęs su progresiniu gyventojų pajamų apmokestinimu. Apmokestinamos būtų visos, ne tik darbo, pajamos. Pavyzdžiui, jei gyventojas per metus uždirba ne daugiau nei 20 tūkst. eurų, jis apmokestinamas 15 proc. mokesčių tarifu. Jei uždirba mažiau nei 30 tūkst. – 16 proc., jei pajamos per metus neviršija 40 tūkst. eurų – 17 proc., o metinėms pajamoms viršijant 40 tūkst. eurų – 20 proc. mokesčio tarifu.

Lietuvoje progresiniai mokesčiai užtikrinami diferencijuotu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD). Pasak N. Mačiulio, įgyvendinus socdemų idėją, mokesčiai pakiltų mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams.

„Reikia sakyti, kad mes atsisakome NPD ir įvedame progresinį pajamų mokesčio tarifą. Bet jeigu taip yra daroma ir taip siūloma, vadinasi vidutines ir mažesnes pajamas gaunantiems darbuotojams Lietuvoje po tokio pasiūlymo socialdemokratų mokestinė našta išaugs. Nes lieka bazinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas 15 proc., kuris taikomas visiems iki 20 tūkst. eurų“, - tv3.lt sakė N. Mačiulis.

Jeigu vis dėlto ketinama išsaugoti ir diferencijuotą NPD, ir įvesti kintantį GPM tarifą, N. Mačiulis tikina, kad Lietuva turėtų sudėtingiausią pajamų apmokestinimo sistemą pasaulyje.

„Nieko sudėtingiau neįmanoma sugalvoti. Nežinau, kaip reiktų realizuoti šią mokesčių sistemą, tai tikrai būtų labai komplikuotas pajamų apmokestinimas. Šiuo aspektu labai neapgalvota mokesčių sistemos reforma. Nežinau, kuris čia iš tų variantų, bet abiem atvejais tai yra visiška tragedija“, - kalbėjo ekonomistas.

„Vaiko pinigai“ – gerai, bet reikia sistemos

Socialdemokratai taip pat įregistravo pasiūlymą „vaiko pinigus“ mokėti visiems vaikams iki 18 m. Ketinama vaikus auginančioms šeimoms išmokas didinti kasmet iki 2020 m., kad galiausiai šios siektų valstybės remiamų pajamų dydį.

N. Mačiulis siūlo nustatyti principus, pagal kuriuos būtų įgyvendinama parama vaikus auginančioms šeimoms. Svarbiausias klausimas, anot ekonomisto – ar šeimos gaus mokestines lengvatas, ar tiesiogines išmokas eurais. Be abejo, svarbu užtikrinti, kad šeimos pinigus skirtų vaikams, o ne alkoholiui ar tabakui.

„Tai dėl to aš siūlyčiau tarpinį variantą, kai siūlomos mokestinės lengvatos vaikus auginančioms šeimoms, bet ir turi atsirasti papildomos tiesioginės finansinės išmokos, galbūt apribojant jų panaudojimo galimybes. Yra valstybių, kurios turi tokią patirtį. Pavyzdžiui, yra socialinių išmokų kortelė, kur negali išimti grynų pinigų, iš kurios negalima pirkti alkoholio ar tabako“, - teigė N. Mačiulis.

Artėjame prie visuotinio NT apmokestinimo

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Andrius Palionis inicijavo pataisas, siūlančias apmokestinti savininkus nuo 150 tūkst. eurų viso turimo nekilnojamo turto vertės. Šiuo metu apmokestinimo riba yra 220 tūkst. eurų nekilnojamojo turto vertė.

N. Mačiulis atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu pamažu būtų einama prie visuotinio nekilnojamojo turto apmokestinimo, ir siūlo geriau apsvarstyti ne būsto, o automobilio mokesčius.

„Dar šiek tiek nuleidus tą kartelę, dar šiek tiek pabrangus nekilnojamajam turtui, didžioji dalis gyventojų pradėtų mokėti. Šiaip jau turto mokesčiai yra efektyvūs, jų sunku išvengti, jie mažina turto nelygybę. Bet kodėl tada nesiūlomas automobilio mokestis, jis labiau socialiai atsakingas ir efektyvesnis. Nes būstas yra pirmo būtinumo prekė, be kurios negali išsiversti“, - siūlė N. Mačiulis.

Tik kelti atlyginimus neužtenka

Socialdemokratai taip pat siūlo nuo 130,5 euro iki 142 eurų kelti bazinį dydį, taikomą apskaičiuojant viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimą. N. Mačiulis pritaria, kad jau seniai pribrendo laikas didinti viešojo sektoriaus darbuotojų algas.

„Valstybė finansinių išteklių šiuo metu tam turi. Bet manau, kad lygiagrečiai tada reikėtų įgyvendinti ir struktūrinę reformą, žiūrėti, kur kada ir kaip galima sumažinti viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, nes jis irgi Lietuvai yra per didelis“, - kalbėjo ekonomistas.

Nemokamas vaikų maitinimas – ne prioritetas

Tuo tarpu socialdemokratų pasiūlymą nemokamai maitinti paruošiamųjų ir pradinių klasių moksleivius N. Mačiulis komentuoti atsisakė.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/nerijaus-maciulio-verdiktas-socdemu-mokesciu-pertvarkai-nuo-demesio-vertu-ideju-iki-visiskos-tragedijos-57678.html