Žinokite savo teises: Lietuvoje minima pagarbos mokesčių mokėtojams diena

Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos proga Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertai kartu su partneriais pristatė mokesčių mokėtojų teisių sąrašą. Juo norima pabrėžti, kad mokesčių mokėtojai turi ne tik pareigas, bet ir teises, kurių turi būti paisoma.

„Lietuvoje dažniausiai kalbama, kad mokesčių mokėtojai turi pareigas: susimokėti laiku, susimokėti daug. Bet kada paskutinį kartą girdėjote, kad mokesčių mokėtojai turi ne tik pareigas, bet ir teises?“, – klausia LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas. Anot jo, pristatytos mokesčių mokėtojų teisės yra „išbarstytos“ įvairiuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose. LLRI su partneriais sukaupė jas į vieną, eiliniam mokesčių mokėtojui pritaikytą sąrašą.

„Norėjome, kad gyventojai nesijaustų bejėgiai, susidūrę su valdiškomis institucijomis, kad žinotų savo teises ir reikalautų, kad jos būtų gerbiamos. Retas mokesčių mokėtojas žino, kad jis turi teisę būti kiek įmanoma mažiau trikdomam mokesčių administratoriaus”, – sako Ž. Šilėnas.

LLRI ekspertė Ieva Valeškaitė akcentavo teisę į mokesčių sistemos stabilumą, teisę būti laikomam sąžiningu mokesčių mokėtoju, teisę į kokybiškai ir gerai parengtus mokesčių įstatymus.

„Simboliška, kad pagarbos mokesčių mokėtojams dienos išvakarėse kuriamai mokesčių reformai, visuomenė turėjo tik penkias dienas susipažinimui su daugiau kaip šimto penkiasdešimties puslapių mokesčių pakeitimų paketu. Absurdas, kad žinodama tokią teisę valdžia ją ignoruoja ir piktnaudžiauja”, – sako Ieva.

Jos teigimu, priimant mokesčių įstatymus būtina vertinti jų poveikį, konsultuotis su visuomene, juos priimti tik pasirengus, vengti svarstymo ir priėmimo skubos tvarka. Teisinis reguliavimas turi būti nuoseklus ir nedviprasmiškas.

„Jei ši teisė yra užtikrinama, mokesčių mokėtojai gali išvengti mokesčių įstatymų išaiškinimų, deklaracijų formų painiavos. Tai ne tik leidžia mokesčių mokėtojams geriau suprasti mokesčių sistemą, bet ir mažina administracinę naštą – jiems paprasčiau apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti mokestines prievoles“, – aiškino I. Valeškaitė.

„Mano galva, Lietuvoje labiausiai pažeidžiamos yra smulkaus ir vidutinio verslo teisės. Valstybinės institucijos teikdamos konsultacijas, teikia jas per daug bendras, neatsižvelgia į konkrečias situacijas. Tokiomis rekomendacijomis dažnai neįmanoma vadovautis, o kartais net nepadeda išvengti baudų“, – kalbėjo Virginija Sirevičienė, BDO globalios organizacijos tarptautinis partneris.

Remdamasi teismų praktika Ieva Valeškaitė pabrėžė, kad Lietuvoje mokesčių mokėtojų teisių paisoma nepakankamai. Jai pritarė ir mokesčių mokėtojų teisių sąrašą parengti padėjęs advokatas Tomas Davidonis. Pastarojo teigimu, Lietuvoje mokesčių mokėtojų teisės, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, užtikrinamos neblogai, tačiau dar tikrai yra vietos, kur pasitempti, įskaitant geresnį teisės į mokesčių sistemos stabilumą užtikrinimą.

„Mokesčių mokėtojų teisės yra pakankamai išsibarsčiusios įvairiuose teisės aktuose ir mokesčių mokėtojams yra sudėtinga juose susigaudyti. Todėl labai džiaugiuosi instituto ekspertų iniciatyva trumpai ir aiškiai pristatyti mokesčių mokėtojų teises“, – kalbėjo T. Davidonis, „Deloitte Legal“ partneris.

Anot LLRI ekspertų, Pagarbos mokesčių mokėtojams diena – puiki proga kasmet valstybės institucijų atstovams prisiminti, kad be mokesčių mokėtojų į valstybės biudžetą suneštų pinigų nebūtų mokyklų, ligoninių, išasfaltuotų kelių, pensijų, pašalpų, jų pačių atlyginimų.

„Norėtųsi, kad pagarbą mokesčių mokėtojams rodytume kasdien, o ne vieną dieną metuose“, – sakė Ieva Valeškaitė.

Mokesčių mokėtojų teisių sąrašą Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai parengė kartu su įmonių „BDO auditas ir apskaita“ ir „Deloitte Legal“ teisininkais.

Mokesčių mokėtojų teisės

1. Teisė į efektyvią mokesčių sistemą.

2. Teisė į kokybiškai parengtus mokesčių įstatymus.

3. Teisė į mokesčių sistemos stabilumą.

4. Teisė į efektyviai panaudojamus mokesčius.

5. Teisė į gerą mokesčių administravimą.

6. Teisė gauti kokybišką konsultavimą ir informaciją.

7. Teisė planuoti mokesčius.

8. Teisė į mokesčių administratoriaus veiksmų nuspėjamumą.

9. Teisė būti laikomam sąžiningu mokesčių mokėtoju.

10. Teisė į konfidencialumą.

11. Teisė tiesiogiai arba per atstovą dalyvauti santykiuose su mokesčių administratoriumi.

12. Teisė būti traktuojamam lygiai prieš įstatymą.

13. Teisė būti kiek įmanoma mažiau trikdomiems mokesčių administratoriaus.

14. Teisė nevykdyti neteisėtų mokesčių administratoriaus nurodymų

15. Teisė laiku atgauti mokesčio permoką.

16. Teisė reikalauti, kad būtų atsižvelgta į objektyvias aplinkybes.

17. Teisė apskųsti mokesčių administratoriaus veiksmus.

18. Teisė pasiūlyti pasirašyti susitarimą dėl mokesčio dydžio.

19. Teisė reikalauti atlyginti turtinę ir neturtinę žalą.

20. Teisė remtis senaties terminu.

VMI dėkoja už mokesčius

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) taip pat sveikina su Pagarbos mokesčių mokėtojams diena ir dėkoja už sumokėtus mokesčius.

„Ačiū jums, nes 2017 metais į valstybės biudžetą Jūs sumokėjote 481 mln. eurų (6,8 proc.) mokesčių daugiau nei 2016 m. ir 108 mln. eurų (1,4 proc.) daugiau nei buvo planuota, Vien šiemet per I-ąjį ketvirtį į valstybės biudžetą Jūs sumokėjote 3,4 proc. (61,2 mln. eurų) daugiau pajamų nei pernai. Labai svarbu pažymėti, kad dauguma tą darote ir savanoriškai, ir savarankiškai: 2017 metais 97,4 proc. Jūsų laiku pateikėte pridėtinės vertės mokesčio deklaracijas, o 98 proc. Jūsų gyventojų pajamų mokestį ir 94,7 proc. pridėtinės vertės mokestį sumokėjote laiku“, - pranešime spaudai rašo VMI.

Taip pat dėkoja už aktyvesnį naudojimąsi „Mano VMI“ sistema, didesnį pilietiškumą dažniau pranešant apie šešėlinės ekonomikos atvejus.

URL

http://ekonomika.tv3.lt/naujiena/zinokite-savo-teises-lietuvoje-minima-pagarbos-mokesciu-moketojams-diena-58188.html