Dabartinį pasaulį valdančios ekonominės tendencijos (3)
(Puslapis 1 iš 3)

REUTERS/SCANPIX nuotr.
2013-10-06 11:26
Kas dabar vyksta pasaulyje? Sunku viską sekti. Kai kurie faktai žinomi visiems, skaitantiems žinias. Nedarbas didelis. Augimas lėtas. Skalūnų dujos yra svarbus reikalas. Tačiau už ryškių antraščių, subtilesni, tačiau ne mažiau svarbūs pokyčiai keičia JAV ekonomiką ir pertvarko pasaulinę finansinę tvarką. Čia pateikiami 10 nustebinusių ir dar galinčių nustebinti.
Senos tendencijos: Augantys JAV anglies dvideginio išmetimai, padangėn šaunančios medicinos išlaidos, nekontroliuojamas deficitas. Naujos tendencijos: mažėjančios emisijos, pamažu augančios medicinos išlaidos, besitraukiantis deficitas.1. Sena tendencija: Brangi Saulės elektros energija, išgyvenanti tik iš subsidijų.
Nauja tendencija: Pigi Saulės elektros energija, trukdanti senajai pramonei. Nuo aštuntojo dešimtmečio tapo cliché, kad Saulės energija yra brangus žaisliukas, gyvenantis tik iš vyriausybės subsidijų. Bet kiekviena cliché yra teisinga iki tos dienos, kol nepasidaro klaidinga. O kalbant apie Saulės energiją, tokia diena jau atėjo. Nuo tada, kai Jimmy'is Carteris davė prezidento priesaiką (1977 red. past), saulės elementų kainasumažėjo daugiau, nei 99 procentais. Ne, čia spaudos klaida. Ir eksponentinis kainos mažėjimas nerodo lėtėjimo ženklų, o tuzinai naujų technologijų jau ruošiamos.Įdiegimo ir žemės kainos taip pat krenta. O tai reiškia, kad saulėtose valstijose, kaip, tarkime, Arizona, Saulės energija jau dabar gali konkuruoti su iškastiniu kuru elektros energijos gamyboje, netgi visiškai be valstybinių subsidijų. Iš tiesų, stogo fotoelementų skydeliai tampa tokie populiarūs, kad viešųjų paslaugų kompanijos stengiasi apmokestintielektrą iš Saulės energijos, kad būtų padengti tinklų išlaikymo kaštai! Technologija, dešimtmečius buvusi juokų objektu, rengiasi paleisti energijos revoliuciją, ir daugelis žmonių į tai netgi nekreipia dėmesio.
2. Sena tendencija: Amerikos lotynizacija Nauja tendencija: Amerikos azifikacija.„Didžiulė imigracija iš Meksikos baigėsi.” Dėl gerėjančios Meksikos ekonomikos, mažesnio meksikiečių gimstamumo, susitraukusio JAV statybų sektoriaus ir griežtesnės imigrantų priežiūros, imigrantų iš Meksikos balansas yra nulinis arba neigiamas nuo 2008 m. Tat verta pakartoti: bendrai paėmus, meksikiečiai visai nebesikelia į JAV. Tai kas tada keliasi? Daug kas, bet daugiausiai azijiečiai. Azijiečiai persikelia čia maždaug po pusę milijono kasmet, ir Azijos kilmės amerikiečių procentas populiacijoje pasiekė 6%. Daugelis tyrimų rodo, kad imigracija teigiamai veikia ekonomiką, taigi, čia geros naujienos, ypač todėl, kad daugumas naujai atvykusių azijiečių yra gerai išsilavinę, verslūs, kurie čia pradės savo verslą ir pasamdys mus.
3. Sena tendencija: Kinijos populiacijos bomba. Nauja tendencija: Kinijos populiacijos traukimasis. 2012 metais darbingo amžiaus žmonių Kinijojesumažėjo 3,45 milijonais. Kitais žodžiais tariant, pernai Kinija prarado tiek darbininkų, kiek iš viso gyvena Libane. Šiais metais sumažėjimas bus didesnis, ir mažėjimas spartės ketvirtajame dešimtmetyje. Tai reiškia, kad Kinijos neišsenkanti pigios darbo jėgos pasiūla išseks daug greičiau, nei daugelis žmonių tikėjosi. Liūdnai pagarsėjusios vieno vaiko politikos atšaukimas Kinijoje naujos kūdikių bangos irgi nesukels – kai kuriose mažose teritorijose, kur ji atšaukta, gimstamumas išlieka mažesnis, nei nacionalinis vidurkis. Toks populiacijos sumažėjimas milijardinės Kinijos darbo jėgos armijos smarkiai nepaveiks, tačiau paskatins investicijas į daugelį kitų neturtingų kraštų ir privers Kinijos pramonę labai greitai pasislinkti sukuriamos vertės grandine aukštyn arba rizikuoti pakliūti į „vidutinių pajamų spąstus”.